Mam 168 cm i ważę 75 kg - co sprawia, że nie jestem otyła?

Witam! Mam pytanie: jakim cudem mam 168 cm, a ważę 75 kg i nie jestem gruba? Znaczy jestem szersza niż moje koleżanki, ale bez przesady. Jedna z dziewczyn jest bardzo gruba, jest podobnego wzrostu, a waży mniej. O co chodzi?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nasza masa ciała oraz wygląd w dużej mierze zależy od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w ciele.

Tkanka tłuszczowa u kobiet powinna stanowić mniej niż 30% ciała. Jest ona zbudowana w 20% z wody, podczas gdy w mięśniach woda stanowi nawet 80% tkanki. Dlatego tkanka tłuszczowa waży mniej niż mięśnie. Osoba o podobnym wzroście i porównywalnej wadze może wyglądać "gorzej" niż Ty, ponieważ prawdopodobnie w jej ciele jest więcej tkanki tłuszczowej, a Ty masz bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową.

Oczywiście, zwiększenie ilości tkanki mięśniowej w ciele jest bardziej polecane niż tłuszczu ze względu na to, że przy większej zawartości mięśni w organizmie zwiększa się poziom naszej przemiany materii, poprawia się funkcjonowanie układu krążenia, układu motorycznego i zwiększa się ogólna wydolność organizmu. Poprawie tkanki mięśniowej służy regularna aktywność fizyczna (30 minut dziennie) oraz właściwy sposób odżywiania. W diecie nie powinno zabraknąć chudych mięs, wędlin (najlepiej samodzielnie przyrządzonych lub wędlin ekologicznych ze sprawdzonego źródła), chudego nabiału oraz ryb morskich. Mięśniom „sprzyjają” także regularne posiłki i picie dużej ilości wody mineralnej, a także „dobre” węglowodany w postaci surówek warzywnych, soków owocowych bez cukru oraz ciemnego pieczywa, kasz, ryżu brązowego i surowych owoców, szczególnie naszych śliwek, jagód, czarnych porzeczek czy truskawek.

Pozdrawiam