Mam 14 lat, chcę schudnąć!

Mam 14 lat i jestem dziewczyną. Mój wzrost to niecałe 159 cm, a waga około 54 kg. Tłuszczyk odkłada mi się na brzuszku, udach oraz na pupie. Miałam wiele podejść do różnych diet, ale nigdy żadnej nie udało mi się utrzymać dłużej niż tydzień. Uwielbiam słodycze i gdy ktoś mnie częstuje, to nie potrafię odmówić. Chodzę do szkoły sportowej i ostatnio mam 10 WF-ów w tygodniu, ale efektów nie ma żadnych. Tak bardzo chciałabym schudnąć do 48 kg! Co mam robić, jak się żywić i jakie ćwiczenia wykonywać, aby pozbyć się tych okropnych boczków itp. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Witam.

Przede wszystkim nie mogę określić, czy Twoja masa ciała jest wynikiem nagromadzenia tkanki tłuszczowej, czy też jest rozbudowaną masą mięśniową. Stawiam na drugi przypadek, ponieważ jesteś bardzo aktywna fizycznie, Twoja masa mięśniowa się rozwija, stąd mimo iż tracisz tkankę tłuszczową, kilogramy na wadze nie ulegają znacznej zmianie. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie są cięższe od tłuszczu. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć na pewno, czy masz nadwagę czy też nie, powinnaś udać się do dietetyka, aby zrobić pomiar składu ciała, określający procentową zawartość tłuszczu, mięśni i wody.
Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową gromadzącą się na brzuchu, polecam wykonywanie ćwiczeń na tę partię ciała, np. http://portal.abczdrowie.pl/pilates-na-plaski-brzuch

Powinnaś również zacząć zdrowo się odżywiać, dzięki czemu w przyszłości unikniesz nadwagi, która jest częsta u osób uprawiających sport w przeszłości. Zajrzyj do artykułu http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki i postaraj się do niego zastosować.

Pozdrawiam.