Mam 17 lat: jaką dietę stosować?

Witam. Mam 17 lat, 176 cm wzrostu i 79 kg wagi. Tryb życia i aktywność fizyczna - w związku z moją chorobą mam ograniczać wysiłki, więc takowych nie robiłem od 2-3 lat. Od paru dniu dość intensywnie ćwiczę w domu i nie mam zamiaru prędko przerywać. Nie podejmowałem wcześniej prób odchudzania. Mój dzień wygląda następująco: 7.00 - coraz częściej miska z płatkami kukurydzianymi/musli. 10-12 - kanapka z masłem szynką/serem żółtym i pomidorem/etc. albo owoc, 14-15 - obiad - duże porcje obu dań, 17-19 - kawa/kanapka/owoc/jogurt/baton/etc. 21-22 - 3 kanapki z masłem, szynką/ serem żółtym/ topionym/ bialym/ parówki/ jajecznica z herbatą i 2 łyżeczki cukru. Do tego często podjadam. Dzień z weekendu: posiłki raczej te same, lecz śniadanie około 10, a obiad 13-14. Także podjadam. Choruję na chorobę przewlekłą, jednak ma to raczej tylko związek z ograniczeniem wysiłku.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja masa ciała jest odpowiednia dla wieku lecz zbyt wysoka w odniesieniu do wzrostu. Nie napisałeś na jaką chorobę przewlekłą cierpisz. Nie powinieneś odchudzać się na własną rękę, gdyż może grozić to powikłaniami. Próba odchudzania powinna być skonsultowana z lekarzem. Nieprawidłowe odżywianie przy niektórych chorobach może powodować nasilenie objawów. W swojej diecie powinieneś ograniczyć słodycze oraz słodzone napoje gazowane. Warto też unikać podjadania między posiłkami.