Mam brata z ADHD, który doprowadza mnie do szału. Co robić?

Mam problem. Mam 17 lat. Strasznie łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. Mam brata (7 lat) z ADHD takim niewielkim, ale jednak. On doprowadza mnie do szału, ja coś mówię, a on skacze, wrzeszczy, po prostu zwariować można! Wtedy ja krzyczę na niego i zazwyczaj uderzam go w twarz, na co on reaguje bardzo źle. Wtedy krzyczy z całej siły, to jest jak z jakiegoś horroru. Dzisiaj tak mnie wkurzył, że myślałam, że po prostu zwariuję, naprawdę. Zaczęłam się drzeć jak opętana, wybiegłam z domu. Wróciłam po kilku minutach i płakałam przez godzinę. Potem wróciła mama i musiała nas uspokajać, ale ja tak nie chcę. Kocham Janka i naprawdę chciałabym potrafić sobie z nim radzić. Wiem, że to nie jego wina, że jest jaki jest, mimo to mógłby się starać i trochę mi pomagać. Dodam jeszcze, że mam wrażenie, że on jest pozbawiony uczuć. On prawie nigdy nie płacze, on się nerwowo śmieje, albo boi, że mu coś zrobię. Nienawidzę siebie za to, a jego w tych momentach też. Co robić?

Witam!

Sądzę, że Twój brat ma uzasadnioną obawę przed okazywaniem przy Tobie uczuć. Bicie po twarzy jest bardzo upokarzające i jest przemocą! Zastanów się, czy Ty chciałabyś, aby ktokolwiek Ciebie tak traktował.

Zanim będziesz kolejny raz wyładowywać swoją frustrację na bracie, zastanów się, jak Ty czułabyś się na jego miejscu w tej chwili. On ma problem, w którym może mu pomóc cała rodzina, Ty także. Dowiedz się więcej na temat tej choroby, porozmawiaj o tym z rodzicami.

Jeśli nie potrafisz poradzić sobie ze złością, zastanów się skąd ona się bierze. Czy to na pewno złość. Może złością maskujesz inne uczucia, takie jak zazdrość o zainteresowanie rodziców bratem lub smutek. Porozmawiaj z rodzicami o tym, co się z Tobą dzieje. Nie możesz małego dziecka traktować w taki sposób, ponieważ możesz u niego spowodować jeszcze silniejsze zburzenia rozwoju. Możesz swój problem rozwiązać zarówno z pomocą rodziców, jak i psychologa. Może również warto, byś uprawiała sport, który pozwoli Ci się wyciszyć i wyładować energię.

Postaraj się popracować nad sobą i rozwiązywać swoje problemy na bieżąco. Nie zostawiaj nic na później, nie duś w sobie emocji i odczuć. Mów o tym, jak się czujesz i co czujesz. Wtedy napięcie wewnętrzne nie będzie tak mocno narastać. Łatwiej będziesz mogła radzić sobie ze swoimi emocjami, kiedy będziesz znała siebie i wiedziała, co się aktualnie z Tobą dzieje.

Pozdrawiam