Marihuana a napady lęku i zmęczenie fizyczne

Witam! Dwa tygodnie temu zapaliłem z kolegami marihuanę. Oprócz tego wypiłem jeszcze jedno piwo. Od tamtej pory gnębią mnie różne problemy, które nie występowały wcześniej (w sumie paliłem 7 razy). Pierwszy atak nastąpił około 24 godziny po zapaleniu. Zaczęły napadać mnie różne lęki, a wszystko co się działo wydawało mi się nierzeczywiste, jakby wszystko to był jakiś koszmar. Przy tym miałem silny stan depresyjny i wysokie ciśnienie. Problem pojawiał się często, ale z dnia na dzień mam wrażenie, że jest coraz lepiej. Zauważyłem, że mam zaniki pamięci krótkotrwałej, np. mówię o czymś i za chwilę mogę zapomnieć o czym. Oprócz tego codziennie bardzo szybko się męczę. Zazwyczaj ok. godz. 19 jestem już tak wyczerpany, że nie jestem zdolny do jakiegokolwiek działania. Stany depresyjne ostatnio się pomniejszyły, ale nadal występują. Bardzo chciałbym wiedzieć, czy to co się ze mną dzieje ustąpi po czasie, czy też powinienem się zgłosić do specjalisty z tego zakresu? Przypominam, że od czasu zapalenia minęły już dwa tygodnie! Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 16 LAT ponad rok temu

Witam!

Marihuana ma skutki uboczne, które mogą trwale upośledzać funkcjonowanie człowieka. Od dwóch tygodni przeżywa Pan trudności, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Prawdopodobnie są one efektem palenia marihuany i łączenia jej z alkoholem. Żeby poznać prawdziwą przyczynę obecnego stanu należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Warto na początek udać się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć mu o zaistniałych objawach, oraz co bardzo istotne, podać przyczynę - zażywanie narkotyku i alkoholu. Rozumiem, że chciałby Pan dowiedzieć się, czy ten stan jest trwały, czy objawy miną same. Niestety bez bezpośredniego kontaktu taka prognoza jest praktycznie niemożliwa. Kontakt ze specjalistą może pomóc Panu zrozumieć przyczynę powstania problemu oraz znaleźć odpowiednie środki, które pozwolą przywrócić stan równowagi. Jeżeli mimo konsultacji z lekarzem rodzinnym oraz zastosowania się do jego zaleceń, negatywne objawy nie ustąpią, zalecam kontakt z lekarzem psychiatrą. W razie narastania trudności psychicznych i pogarszania się samopoczucia taka konsultacja będzie wskazana, gdyż to psychiatra zajmuje się diagnozowaniem oraz dostosowywaniem ewentualnego leczenia u osób z problemami psychicznymi. Warto również zastanowić się nad wizytą u psychologa lub terapeuty uzależnień. Palenie marihuany wydaje się nie mieć wad, a wyłącznie same zalety. Dlatego jest tak popularne wśród młodych ludzi. Jednak konsekwencje, niejednokrotnie trwałe, mogą występować nawet po sporadycznym paleniu. Spotkanie z psychologiem czy terapeutą może pomóc Panu zrozumieć, jakie skutki niesie ze sobą palenie marihuany oraz zażywanie innych substancji psychoaktywnych. Mając pełen wgląd w sytuację i możliwe konsekwencje, sam Pan będzie mógł zadecydować, czy będzie chciał korzystać z tego rodzaju środków.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Napady lęku i chroniczne zmęczenie

Mam 49 lat i jestem od nie pamiętam jakiego czasu wiecznie zmęczona. Najgorzej jest wstać, niby nic nie boli a człowiek nie siły wstać z łóżka. Ogólne wyniki mam dobre. Nawet urlop nie pozwala mi wypocząć. Dopiero wróciłam z sanatorium a organizm domaga się wypoczynku. Mam uczucie wiecznego lęku , cały czas boję się ,że coś się stanie .. Mam napady ( nie wiadomo skąd) płaczu a raczej szlochu po który czuję nieznaczną ulgę. Ciśnienie niskie, a tętno wysokie. Co robić .. do kogo się udać o pomoc
KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Witam,
Pisze Pani, że wyniki badań są dobre więc zakładam że była Pani u lekarza, który nie znalazł podłoża somatycznego Pani problemów. Skoro tak, to przyczyn może być zespół lęku uogólnionego, w którym oprócz permanentnie przeżywanego lęku, występuje stałe zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, obniżony nastrój.
Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, najlepiej poznawczo-behawioralnego, który postawi diagnozę i zaproponuje terapię (na ogół kilkanaście spotkań), gdyż z krótkiego opisu w internecie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest problemem.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy napady lęku mają wpływ na kondycję fizyczną?

Witam. Moje problemy z napadami lęku mają wpływ na moją kondycje fizyczną (zawroty głowy, bóle żołądka, kołatanie serca), stąd nie jestem w stanie podjąć jakiegokolwiek wysiłku fizycznego przed snem. Za niecałe 3 tygodnie mam pierwszą wizytę u psychiatry. Biorę na noc Hydroxyzinum, ale to mi niewiele daje. Czy mogę zwiększyć dawkę do dwóch tabletek? Jest jakiś sens? Muszę jakoś dotrwać do wizyty u specjalisty, a obecnie ledwo funkcjonuje.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam!
Jesli chodzi o dawkowanie leków jest to pytanie, które należy zadać lekarzowi, odradzam ustalanie dawek samemu. Oczywiście kondycja fizyczna zależy od wielu czynników i może pogorszyć się kiedy człowiek zmaga się z objawami lęku. Jest to jedna z cech diagnostycznych zaburzeń z tego obszaru. Warto byłoby przyspieszyć wizytę u lekarza oraz zastanowić się nad rozpoczęciem pracy terapeutycznej.
Pozdrawiam!

0

Dzień Dobry Pani,

Proszę rozważyć również podjęcie terapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która byłaby skuteczna dla Pani.

Życzę Pani tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty