Przygnębienie i lęki - co mi jest?

Dwa miesiące temu przyjechałem do Londynu. Jestem kucharzem i szybko awansowałem na szefa kuchni. Mam dużo obowiązków na głowie. Jakiś miesiąc temu zacząłem się dziwnie czuć, tzn. czułem się taki przygnębiony i nie było to takie rzeczywiste, tylko takie "nieswoje" - jest to uczucie jakbym wszystko odczuwał przez mgłę, nie jestem pewny tego co się dzieje wokół mnie, z jednej strony wiem, że np. siedzę w fotelu, ale z drugiej nie jest to dla mnie takie oczywiste. Mam też dziwne lęki, np. sięgając do kieszeni po klucz boję się, że go tam nie będzie. Dzwoni telefon to boję się, że to ktoś z pracy do mnie dzwoni i ze coś jest nie tak, mimo że wiem, że w pracy wszystko jest w porządku. Po ok. 2 tygodniach mi to minęło, ale 2 dni temu znowu wróciło i nie czuję się z tym zbyt dobrze. Znowu się czuję jakoś dziwnie, nic nie jest takie realne i oczywiste. Nie potrafię do końca tego opisać słowami. Problemów ze snem nie mam, wysypiam się. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mi jest, nie wiem co zrobić żeby to minęło i nie chcę zaniedbać przez to pracy, a strasznie się z tym męczę. Dziękuję

Witam!

Wyjazd zagraniczny i rozpoczęcie nowego życia daleko od domu wiąże się z dużym stresem. Pana samopoczucie mogło obniżyć się ze względu na adaptację do nowych warunków środowiskowych. Szybko awansował Pan w pracy i ma Pan wiele obowiązków, dlatego proces aklimatyzowania się może być trudny.
Warto, żeby skonsultował się Pan w miarę możliwości z polskim psychologiem. Możliwe, że Pana dolegliwości miną po okresie dostosowania się do nowej kultury. Warto jednak popracować nad psychicznymi trudnościami.
Zmiana środowiska kulturowego zawsze wiąże się z konsekwencjami psychicznymi. Jednak w zależności od indywidualnych predyspozycji jednostki, te konsekwencje mogą być przejściowe i krótkotrwałe lub mogą wywoływać poważne zaburzenia psychiczne (w tym depresję czy zaburzenia lękowe). Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam