Mój partner ma depresję - jak pomóc mu z niej wyjść?

Jestem dorosłą kobietą, która związała się (o ile tak można nazwać związek na odległość) z dorosłym mężczyzną z depresją. Planujemy wspólną przyszłość, chcemy razem zamieszkać, ale… On chce uporać się ze swoimi demonami, a ja  pomóc Mu je przegonić. Nie mam jednak pojęcia, jak to zrobić. Czytam wszystko, co znajdę o depresji, i o samej chorobie wiem wiele (czyli nic, bo widzę, że nawet psychiatrzy niewiele o niej wiedzą [wiem, co mówię, bo poszłam do niego po poradę]), ale niewiele jest informacji JAK POMÓC. Mój partner jest bardzo inteligentny i świadomy swojej choroby, leczy się (choć podejrzewam, że niesystematycznie) i ma nawroty choroby. Ostatnio przepełniała Go radość życia, by nagle i niespodziewanie popaść w straszny stan lękowy.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Z tego, co Pani napisała, wynika, że bardzo dużo wysiłku Pani wkłada w to, aby chorobę narzeczonego zrozumieć i aby mu pomóc. Już sam ten fakt to bardzo dużo. Okazywana pomoc, szukanie zrozumienia dla demonów ukochanej osoby to duże wsparcie. To, co może Pani zrobić, to przede wszystkim pomagać partnerowi w walce z chorobą - w wytrwałości, w systematycznym braniu leków, w uczęszczaniu na psychoterapię. Kiedy ma gorsze chwile, może Pani go wspierać, zapewniając, że z czasem będzie lepiej, że depresję leczy się długo, ale jest uleczalna.

Nie może Pani jednak brać odpowiedzialności za proces zdrowienia. W obecnej sytuacji bardzo ważne jest Pani zdrowie psychiczne, aby również Pani miała siłę i radość życia w sobie, a to jest niekiedy trudne w związku z osobą przewlekle chorą.

Fakt, że jednego psychiatrę odebrała Pani jako osobę niekompetentną, nie oznacza, że wiedzę innych specjalistów oceniłaby Pani w ten sam sposób. Jeżeli nie ma Pani zaufania do psychiatry prowadzącego leczenie, zastanowić się mogą Państwo nad jego zmianą. Dobry kontakt między lekarzem prowadzącym a pacjentem to podstawa relacji terapeutycznej.

Bardzo ważne jest systematyczne branie leków oraz uczęszczanie na psychoterapię. Proszę przeprowadzić poważną rozmowę z narzeczonym i upewnić się, że leczenie jest systematyczne. Jeśli nie, konieczne będzie wprowadzenie regularnego leczenia.

Zachęcam również do zapoznania się z poniższymi artykułami:
Depresja
Jak pomóc choremu na depresję?

Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia!