Motywacja syna do leczenia nerwicy lękowej

W jaki sposób mogę zmotywować syna do podjęcia terapii przy nerwicy lękowej? Czy może ja powinnam podjąć terapię? Syn ma 24 lata i boję się o jego przyszłość.
KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
47 poziom zaufania

Witam, jak najbardziej prosze sie wybrac na terapie.
Tym wlasnie najlepiej zmotywuje Pani syna.
Nic lepiej nie motywuje jak zmiany na lepsze u innych. Prosze go zostawic z problemem i nie wyreczac. Kiedy zrobi mu sie niewygodnie - sam poprosi o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie!

0
Mgr Ewa WĂłjcik
Mgr Ewa WĂłjcik

Witam Panią,
Rozumiem, że martwi się Pani o syna i chce mu pomóc. Warto byłoby szczerze porozmawiać z synem, powiedzieć o swoich pomysłach tzn. o terapii, zapewnić o tym, że zawsze Pani będzie blisko i zapytać jakiej pomocy on potrzebuje. Być może on sam najlepiej wie, co mu mogłoby pomóc w podjęciu i kontynuowaniu terapii. Warto również podrzucić mu ciekawe książki o tej tematyce, artykuły czy filmiki. Jeżeli zainteresuje go Pani tym tematem, a on się trochę oswoi z tą tematyką - może chętniej z niej skorzystać. A może jest ktoś w jego życiu, dla kogo podjąłby tę próbę. Warto działać tu wielotorowo. Nie zmuszać, nie nakłaniać, ale zachęcać i inspirować do podjęcia działania.
Życzę Wam obojgu sukcesu w tym działaniu.
Pozdawiwam

Przede wszystkim musi mieć Pani świadomość, że:
1) nie da się skłonić pełnoletniego syna do leczenia, jeżeli on sam tego nie chce. Decyzja o podjęciu terapii musi wyjść od niego; a decyzja taka najczęściej u dorosłego człowieka pojawia się wtedy, gdy człowiek z czymś sobie nie radzi. Proszę się zastanowić, czy przypadkiem nie próbuje Pani ułatwić życia synowi. Być może Pani troska chroni syna przed doświadczaniem normalnych frustracji, które powinien przeżywać i z którymi powinien sobie radzić, w ten sposób nabywając odporności.
2) syn nie jest już małym dzieckiem. Jest pełnoletni i można od niego wymagać. Brak wymagań prowadzi do pasywności.
3) nerwica lękowa nie jest konkretną diagnozą. Syn pwinie zostać rzetelnie zdiagnozowany zarówno przez lekarza psychiatrę , jak i wykwalifikowanego psychoterapeutę. Podłoże jego objawów może być różne. Należy wziąć pod uwagę zaburzenia osobowości.
4) Pani własna terapia jest dobrym pomysłem. Taką należy podjąć u wykwalifikowanego psychoterapeuty (same studia psychologiczne nie wystaczą). Najbardziej polecam psychoterapeutów pracujących w nurcie psychodynamicznym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty