Możliwość stosowania błonnika z ananasem po ostrym zapaleniu trzustki

Witam, jestem po ostrym zapaleniu trzustki, które było 5 lat temu, mam od tego czasami bóle brzucha, leków żadnych nie przyjmuje, cukier mam prawidłowy, byłem niedawno u chirurga i miałem robione TK, nic nie wykazało, mam tylko stosować dietę. Jako że mam spory problem z nadwagą, jakieś 40 kilo zacząłem się odchudzać. Ćwiczenia siłowe połączyć z dietą i z środkami na odchudzanie. Mam takie pytanie; czy mogę przy tej mojej trzustce stosować preparat Błonnik z ananasem chrom? Pozdrawiam.

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Witam, stosując się do prawidłowo zbilansowanej diety (np. redukcyjnej) nie ma potrzeby stosowania dodatkowych suplementów z błonnikiem, ponieważ całe zapotrzebowanie na ten składnik jest już uwzględnione w diecie. Zapotrzebowanie na błonnik osoby dorosłej i zdrowej to ok 25-40g/dobę, znajdzie go Pan w pieczywie z pełnego przemiału, makaronach pełnoziarnistych, ryżu brązowym, kaszach, otrębach i płatkach owsianych, a także owocach (błonnik rozpuszczalny), np. jabłkach, bananach.
Należy jednak pamiętać, że po stanach ostrego zapalenia trzustki czasem występuje średnia tolerancja błonnika, dlatego polecam skonsultowanie wszelkich działań przed ich podjęciem (zwłaszcza zwiększanie ilości błonnika w diecie) z dietetykiem lub lekarzem. Pozdrawiam