Na co mogą wskazywać te bóle głowy, szyi i karku?

Dzień dobry od jakiegoś czasu boli mnie szyja, kark, barki, ramiona, mam zawroty głowy, plamki przed oczami, szumy w uszach, drżenie rąk i ciała, pojawiają się duszności,mrowienie w ciele, ból w okolicach potylicy, kłucie w głowie, skoki ciśnienia,ostatnio podczas chodzenia zaczęło trząść mi się całe ciało, zwszlaszcza nogi i plecy, nie byłam w stanie pójść dalej, po tym przez kolejne 2 dni nie mogłam iść dalej niż 100 metrów, ponieważ moje nogi były jak z waty i się trzęsły. Rozciągałam się przez te dni wykonałam masaż i jest lepiej nadal czuję jak drżą mi mięśnie ale mogę pójść już trochę dalej. Byłam już u trzech lekarzy żaden nie powiedział mi nic konkretnego, dwóch dało tylko skierowanie na morfologie, elektrolity, glukoze, próby wątrobowe, wyniki wyszły okej tylko insulina 16,7 glukoza już w normie 77. Trzeci lekarz neurolog stwierdził fakt, że w sumie nic mi nie jest i to tylko na tle nerwowym tak mi się dzieje, nie przepisał, żadnych badań, żadnych leków, nic. Proszę mi powiedzieć co dalej robić, szukać innego lekarza neurologa, czy faktycznie psychiatra, czy może inny lekarz. Co robić w przypadku drżenia całego ciała, które utrudnia mi normalne funkcjonowanie w ciągu dnia? Dodam, że w grudniu miałam stwierdzone przeciążenie kręgosłupa szyjnego, chodziłam przez jakiś czas do fizjoterapeuty.
KOBIETA, 23 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Na początku chciałabym wyrazić moje współczucie w obliczu Pani trudności. Opisane przez Panią objawy mogą być bardzo obciążające i zrozumiałe jest Pani zaniepokojenie.

Biorąc pod uwagę różnorodność opisanych objawów, takich jak ból szyi, karku, barków, ramion, zawroty głowy, szumy w uszach, drżenie rąk i ciała, oraz fakt, że wcześniej stwierdzono przeciążenie kręgosłupa szyjnego, możliwe jest, że Pani dolegliwości mają złożoną etiologię, obejmującą wiele aspektów: ortopedycznych, neurologicznych, jak i potencjalnie psychologicznych.

Ponieważ dotychczasowe standardowe badania nie wykazały nieprawidłowości, natomiast objawy nadal utrudniają Pani normalne funkcjonowanie, ważne jest dalsze głębsze poszukiwanie przyczyny. Być może pomocna byłaby konsultacja z innym neurologiem, który być może wskaże nowe kierunki diagnostyki. Może okazać się, że konieczne są dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa szyjnego lub głowy, aby pozyskać więcej informacji na temat stanu kręgosłupa i mózgu.

Dodatkowo, konsultacja z psychiatrą lub psychologiem czy psychoterapeutą może być pomocna w celu oceny wpływu czynników psychologicznych na Pani stan zdrowia, zwłaszcza jeśli doświadczała Pani silnego stresu lub innych trudności emocjonalnych. Objawy fizyczne mogą być nasilane przez czynniki emocjonalne, co jest nazywane terminem somatyzacja.

Dobrze byłoby pamiętać również o rehabilitacji i kontynuacji pracy z fizjoterapeutą, zwłaszcza w kontekście wcześniejszego przeciążenia kręgosłupa szyjnego. Ćwiczenia i terapie manualne mogą przynieść ulgę i poprawić funkcjonowanie mięśni i stawów. Co może znacząco przełożyć się na występowanie objawów, o których mowa.

Ważne jest, aby Pani nie traciła nadziei i kontynuowała poszukiwania odpowiedzi na Pani dolegliwości aż do znalezienia możliwych kierunków pomocy.

Proponuję również lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/skala-stresu

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy

Życzę dużo zdrowia i siły w dalszym poszukiwaniu odpowiedzi i rozwiązań.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.