Na co wskazują te objawy neurologiczne u 31-latka?

Dzień dobry, proszę o poradę, czy to coś poważnego, jestem już w rozsypce. Walczę od pół roku z odurzeniami, uczuciem rażenia prądem w mózg, okolice uszu, od dźwięku i bez ekspozycji, zawrotami głowy, szumami usznymi. Dzień temu podczas infekcji wirusowej, dostałem ataku - po usłyszeniu nawet najcichszego dźwięku bardzo kręciło się w głowie i razem z dźwiękiem z otoczenia słyszałem bolesne buczenie, dźwięk był dziwny, uczucie zatkania w uchu wewnątrz (20min). Obawiam się kiedy spotka mnie kolejny atak, i co wtedy zrobić. Mam głuchotę UP i niedosłuch UL. Rezonans nie wykazał zmian prócz okołoporodowych na tle infekcyjnym, które miałem od dziecka. Przyjmuję Pramolan na zaburzenia depresyjno-lękowe z somatyzacją - bóle brzucha itp. Proszę o pomoc
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Przede wszystkim chciałabym wyrazić swoje głębokie współczucie dla Pana obecnej sytuacji. Symptomy, które Pan opisuje, wydają się być bardzo obciążające i zrozumiałe jest, że czuje się Pan zaniepokojony i szuka pomocy.

Objawy, o których Pan wspomina, takie jak odurzenia, uczucie rażenia prądem, zawroty głowy i szumy uszne, mogą mieć różnorodną etiologię, a ich kompleksowość wskazuje na potrzebę interdyscyplinarnego podejścia medycznego. Skoro rezonans magnetyczny nie wykazał istotnych zmian, to można przyjąć to za pozytywny aspekt sytuacji, jednak wynik ten nie wyklucza potrzeby dalszej diagnostyki.

W przypadku, gdy opisane objawy nasilają się w odpowiedzi na dźwięk, może to sugerować kwestie związane z nadwrażliwością słuchową lub nawet z zaburzeniami funkcjonowania błędnika. Jednakże, Pana historia związana z głuchotą i niedosłuchem powoduje, że diagnostyka jest jeszcze bardziej złożona.

Z uwagi na fakt, że przyjmuje Pan leki na zaburzenia depresyjno-lękowe, należy również uwzględnić wpływu powyższych leków na Pana objawy, możliwa jest również interakcja między stanem psychicznym a doznaniami fizycznymi.

Reasumując, w tej sytuacji, kluczowe mogą okazać się dalsze konsultacje z kilkoma specjalistami: neurologiem, laryngologiem specjalizującym się w problemach słuchu oraz psychiatrą, który mógłby zweryfikować, czy dawkowanie i rodzaj przyjmowanych leków na zaburzenia depresyjno-lękowe są optymalne dla Pana stanu zdrowia, czy objawy nie mają charakteru symptomatycznego. Proszę porozmawiać również z psychiatrą na temat ewentualnej nadwrażliwości dźwiękowej. Głuchota, czy niedosłuch w żadnym stopniu nie wykluczają możliwości takiego zaburzenia, może ono na przykład dotyczyć określonych częstotliwości dźwięków.

Zachęcam do przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/mizofonia-przyczyny-objawy-leczenie-leki

https://portal.abczdrowie.pl/przeczulica

https://portal.abczdrowie.pl/rozne-rodzaje-nadwrazliwosci

Proszę pamiętać, że nie jest Pan sam z tym problemem i istnieją sposoby, aby sobie z nim poradzić, choć może to wymagać czasu i cierpliwości. Proszę się nie poddawać. Życzę dużo siły i mam nadzieję, że wkrótce uda się znaleźć przyczynę Pana dolegliwości, a także skuteczne metody leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.