Na ile przed oddawaniem krwi nie powinno się uprawiać wysiłku fizycznego?

Na ile przed oddawaniem krwi, nie powinno się uprawiać wysiłku fizycznego? Czy sport (nie tuż przed tylko bardziej ogólnie) może zaniżyć parametry morfotyczne?

Witam,

Nie powinno się uprawiać sportu na dzień lub dwa przed oddaniem krwi.
Po sesji treningowej wzrasta zawartość fibrynogenu i zwiększa się objętość osocza krwi, a także nastepujje wzrost stężenia hemoglobiny i hematokrytu. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, a tym samym całościową pracę organizmu.

Podsumowując aktywność fizyczna ma wpływ na parametry morfotyczne krwi, jednak to czy nastąpi wzrost czy obnizenie parametrów zależy od tego w jakim stanie jest organizm, jakie ma możliwości oraz innych czynników (czy jest właściwie odżywiony - przygotowany do wysiłku, czy nie ma niedoborów odżywczych, czy zapweniono mu regenerację po wysiłku, czy był dostosowany do możliwości organizmu, czy zostały uzupełnione płyny oraz sole mineralne). Zaniedbanie czy tez pominięcie tych elementów będzie przyczyniało sie do pogorszenia parametrów morfotycznych zwłaszcza jesli będzie to długookresowe zaniedbanie.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
www.sports-med.pl