Nadkwasota a ciągły stres i spożywanie alkoholu

witam mam pytanie od kilku miesiecy mecze sie z nadkwasota obecnie odbija mi sie czesto kwasem i wtedy tez czuje bul w klatce i piecznie w pod mostkiem do tego caly czas czuje sie jakis spiety nerwowy zauwarzylem ze caly czas zaciskam piesci bez powodu i czesto ruszam szczeka nie naduzywam alko ale juz 4 kieliszki wodki lub piwko i wszystko znika moge jesc wtedy i jest ok ale nie bede sie leczyc alkocholem czy stres tak na mnie dziala gdyz jestem w ciaglym stresie prosze o odp

Witam, na pewno picie alkoholu nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż po za ,, chwilowym znieczuleniem", może nasilać później inne objawy. Jeśli ma Pan dużo stresów, nerwów oraz tego typu objawy polecam wizytę u psychologa, który przeprowadzi z Panem bardziej szczegółową rozmowę na temat Pana stanu. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę udać się do gastrologa oraz do psychoterapeuty/psychologa na konsultację (np.: PZP, prywatnie).

Warto skorzystać z pomocy specjalisty, żeby nauczyć się walczyć ze stresem.

Z nadkwaśnością można sobie poradzić żywieniowo. Przede wszystkim należy dużo pić, szczególnie wody średniozmineralizowanej (dzień zacząć od wypicia 1-2 szklanek ciepłej wody bez dodatków).
Należy dokładnie przeżuwać każdy kęs, aż do powstania papki. Jedzenia nie powinno się popijać (rozcieńcza się wówczas ślinę, co utrudnia dalsze etapy trawienia).
Jadać regularnie, nie rzadziej niż co 3,5 godziny. Śniadanie w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka, kolację do 19.
Unikać produktów tłustych, smażonych, konserwowych, marynowanych i ostrych.
Warzywa i owoce spożywać bez skórki, po ugotowaniu (nie pić soku pomidorowego, zrezygnować z cytrusów).
Unikać kawy i mocnej herbaty.
Jeść powoli, nie śpieszyć się podczas posiłku.
Obserwować siebie, po których produktach następuje zarzucanie treści pokarmowej do przełyku.
Więcej zaleceń można skonstruować na podstawie dokładnego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Ewa Mirkowicz
www.salvere.pl