Nadmierny spadek cukru przy nieregularnych posiłkach

witam mam cukrzyce typu II za niedługo wyjeżdżam na kilkudniową wycieczkę,co wiąże się z całodziennym zwiedzaniem a co za tym idzie posiłki będą nieregularne-śniadania i obiadokolacje.Co w między czasie zjeść żeby nie dopuścić do nadmiernego spadku cukru. Jeśli chodzi o leczenie to po śniadaniu i obiedzie zażywam Siofor 1000 a wieczorem po kolacji Glucophage XL 750 pozdrawiam Marian

Witam serdecznie,

Jedynym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą przekąsek i jedzenie podczas zwiedzania. Proszę przygotować proste i mało uciążliwe do zjedzenia produkty i pomimo innych warunków niż na co dzień spożywać posiłki w miarę regularnie.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witaj Marianie,

nie możesz sobie pozwolić na jedynie dwa posiłki w ciągu dnia- to jest absolutnie za mało. Najważniejszą zasadą diety w cukrzycy jest przestrzeganie czasu przyjmowania posiłków. Zalecane jest przyjmowanie przynajmniej 5 posiłków dziennie. Dla zapobieżenia hipoglikemii przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Powinieneś spożywać produkty obfitujące w cukry złożone- wysokobłonnikowe, które dodatkowo jednocześnie zawierają niską zawartość tłuszczów. Żywność taka wykazuje korzystny wpływ na tolerancję glukozy, ponadto jest zalecane ze względu na profilaktykę powikłań miażdżycowych.

Leki, które pan przyjmuje, nie powodują hipoglikemii. Nawet przy nieregularnym odżywianiu do niedocukrzenia nie powinno dojść. Jeśli ma pan takie tendencje, to można co 3-4 godziny zjeść 10-20g węglowodanów, czyli ok. kromki chleba.