Dlaczego wychodzi mi taki poziom cukru?

Dzień dobry. Mam 33 lata, 186 cm wzrostu, 96 kg. Od kilku miesięcy jestem na diecie. Od poniedziałku do piątku jem zdrowo i ćwiczę, a ostatni posiłek zjadam o godzinie 18. Mierzę regularnie cukier glukometrem, bo się boję cukrzycy. W sobotę rano, po całym tygodniu zdrowego jedzenia i ćwiczeń, mierzę cukier i wychodzi 95. W sobotę jem niezdrowo i dużo, a do tego piję alkohol. W niedzielę rano mierzę cukier i wychodzi 82. Dlaczego? Jak to działa? Pozdrawiam, Marcin

Dzień dobry.

Spożywanie alkoholu powoduje wahania stężenia glukozy we krwi i może prowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia) nawet w ciągu 24h po spożyciu. Powodem jest blokowanie przez alkohol wydzielania glikogenu. Nie należy odbierać porannego niskiego pomiaru po spożyciu alkoholu jako korzystnego, ponieważ po spadku często występują niekontrolowane wzrosty glikemii np. po posiłkach. Spożywanie alkoholu może również podnosić poziom glukozy we krwi- reakcja zależy w dużej mierze od rodzaju trunku. Wypijanie obfitujących w węglowodany słodkich win, likierów, drinków na bazie słodkich napoi często skutkuje hiperglikemią (podniesieniem poziomu glukozy we krwi).

Pozdrawiam,

mgr Alicja Skubis

www.dietetykbliskociebie.pl