Dzień dobry,
Poza namową na podjęcie leczenia uzależnienia od alkoholu, nic więcej Pani nie może zrobić. Natomiast może Pani - i do tego namawiam - skontaktować się ze specjalistą (psychoterapeuta, psycholog) dla samej siebie.
Może się Pani udać np.: do Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Leczenia Uzależnień (jako bliska os. uzależnionej).
Dzień dobry. Obawiam się, że pani mama jest osobą uzależnioną od alkoholu i dopóki sama nie zrozumie i przyzna przed sobą, że ma poważny problem niewiele da się zrobić. Może i powinna pani z kolei chronić siebie. Zachęcam o poszukania stowarzyszenia, fundacji zajmującej się uzależnieniami działającej w pani miejscu zamieszkania i umówieniu się na konsultację z terapeutą. Pozdrawiam.
Witam,
posiadanie w rodzinie osoby uzależnionej jest doświadczeniem niezwykle trudnym. Osoby najbliższe borykają się ze swoją złością, bezradnością, smutkiem, żalem. Pani czy tata możecie rozmawiać z mamą, gdy jest trzeźwa i nazywać wprost jej chorobę uzależnieniem, możecie wyrażać swoją opinię na temat jej zachowania. Ważne jest też pozwolenie, by mama odczuła konsekwencje swojego picia (stanie sie to np. kiedy nikt nie będzie rozwiązywał za nią problemów, czy oddawał długów). Skoro mama jest agresywna to zachęcam także do wybrania się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu zgłoszenia opisywanego przez Panią problemu. Wszystko o czym piszę nie jest łatwe dla najbliższych stąd warto udać się do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie otrzyma Pani fachową pomoc i niezbędne wsparcie dla siebie.
Pozdrawiam i trzymam kciuki
Witam , nie może Pani pomóc mamie na siłę. Mama jak wynika z Pani listu, jest uzależniona od alkoholu i nie ma motywacji do zmiany.Poza tym co Pani już zrobiła, nic więcej nie można zrobić. Mama musi sama zrozumiec, że ma problem i podjąć leczenie uzależnienia, wówczas będzie Pani mogła jej towarzyszyć w tym dążeniu do trzeźwości.Jednak już teraz może Pani, zatroszczyć się siebie w tej trudnej relacji z mamą.
Proszę rozważyć możliwość podjęcia terapi dla osób współuzależnionych, które na codzień muszą zmagać się z sytuacjami które Pani opisuje. Taka terapia pozwoli znaleźć wsparcie w radzeniu sobie ze złością, bezradnością i żalem.
Może Pani skorzystać z bezpłatnej pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego, prowadzącej terapie uzależnień. Istnieją również Grupy Samopomocy dla Anonimowych Alkoholików i DDA.
Proszę zawalczyć o siebie i swoje prawo do życia bez tak trudnych doświadczeń.
pozdrawiam serdecznie
A.Aleksandrowicz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadużywanie alkoholu u partnera – odpowiada Mgr Małgorzata Bukowska
- Agresja u męża pod wpływem alkoholu – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Nadużywanie alkoholu w rodzinie – odpowiada Lek. Agnieszka Wieczorek
- Dlaczego obwiniam się za śmierć matki? – odpowiada
- Nadużywanie alkoholu u mamy – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nadużywanie alkoholu przez ojca – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Nadużywanie alkoholu przez małżonka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nadużywanie alkoholu i uciekanie z domu – odpowiada
- Nadużywanie alkoholu a zachowanie męża – odpowiada Mgr Agnieszka Jagielak
- Nadużywanie alkoholu przez 26-latkę – odpowiada Mgr Marek Lisowski
artykuły
Ojciec alkoholik - dorosłe dzieci alkoholików (syndrom DDA). Problemy dzieci z rodzin alkoholowych - depresja i nie tylko
Ojciec alkoholik to koszmar niejednego dziecka. Dz
„Chłopaki nie płaczą", czyli dlaczego zdecydowana większość osób poszukujących pomocy psychologicznej to kobiety
Stereotypowy obraz mężczyzny opiera się na odwadze
Mały Kubuś walczy o życie
20-miesięczny Kubuś z dnia na dzień zaczął być smu