Nadużywanie alkoholu przez matkę

Witam.. mam "mały" problem... Moja mama odkąd pamiętam nadużywa alkoholu, po którym robi sie agresywna i wulgarna... non stop robi mi jakies wyrzuty o byle co... Moj tato probowal z nia rozmawiac.. Efekt byl, ale tylko parodniowy... Zdarza sie tak, ze czasami z pracy wraca pod wplywem i awantura od razu... Probowalam z nia rozmawiac na "trzezwo" ale ona tylko mnie zbywala... wedlug niej Ona nie robi nic zlego... mam juz tego powoli dosc.. Mam 18 lat, dostalam nerwicy przez nia...

Dzień dobry. Obawiam się, że pani mama jest osobą uzależnioną od alkoholu i dopóki sama nie zrozumie i przyzna przed sobą, że ma poważny problem niewiele da się zrobić. Może i powinna pani z kolei chronić siebie. Zachęcam o poszukania stowarzyszenia, fundacji zajmującej się uzależnieniami działającej w pani miejscu zamieszkania i umówieniu się na konsultację z terapeutą. Pozdrawiam.

Witam,
posiadanie w rodzinie osoby uzależnionej jest doświadczeniem niezwykle trudnym. Osoby najbliższe borykają się ze swoją złością, bezradnością, smutkiem, żalem. Pani czy tata możecie rozmawiać z mamą, gdy jest trzeźwa i nazywać wprost jej chorobę uzależnieniem, możecie wyrażać swoją opinię na temat jej zachowania. Ważne jest też pozwolenie, by mama odczuła konsekwencje swojego picia (stanie sie to np. kiedy nikt nie będzie rozwiązywał za nią problemów, czy oddawał długów). Skoro mama jest agresywna to zachęcam także do wybrania się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu zgłoszenia opisywanego przez Panią problemu. Wszystko o czym piszę nie jest łatwe dla najbliższych stąd warto udać się do Poradni Leczenia Uzależnień, gdzie otrzyma Pani fachową pomoc i niezbędne wsparcie dla siebie.
Pozdrawiam i trzymam kciuki

Witam , nie może Pani pomóc mamie na siłę. Mama jak wynika z Pani listu, jest uzależniona od alkoholu i nie ma motywacji do zmiany.Poza tym co Pani już zrobiła, nic więcej nie można zrobić. Mama musi sama zrozumiec, że ma problem i podjąć leczenie uzależnienia, wówczas będzie Pani mogła jej towarzyszyć w tym dążeniu do trzeźwości.Jednak już teraz może Pani, zatroszczyć się siebie w tej trudnej relacji z mamą.
Proszę rozważyć możliwość podjęcia terapi dla osób współuzależnionych, które na codzień muszą zmagać się z sytuacjami które Pani opisuje. Taka terapia pozwoli znaleźć wsparcie w radzeniu sobie ze złością, bezradnością i żalem.
Może Pani skorzystać z bezpłatnej pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego, prowadzącej terapie uzależnień. Istnieją również Grupy Samopomocy dla Anonimowych Alkoholików i DDA.
Proszę zawalczyć o siebie i swoje prawo do życia bez tak trudnych doświadczeń.
pozdrawiam serdecznie
A.Aleksandrowicz