Nadwrażliwość na hałas i problemy z zaśnięciem

Witam, mam problem z nocnymi hałasami. Zawsze byłem wrażliwy na głośne dźwięki, nie mogłem np. spać przy telewizorze czy w pociągu. Niestety, wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, problemy te się pogłębiły. W nocy w zasadzie cały czas ktoś z rodziny wstaje do łazienki, kuchni itp., a ja się budzę i po przebudzeniu nie mogę zasnąć przez dłuższy czas, nawet do godziny-półtorej. Ta sytuacja dość silnie mnie stresuje, nie dość, że przeprowadzka była przymusowa, to dodatkowo nie mogę się zregenerować. Przesypiam w sumie 6-7 godzin, ale z przerwami w sumie w łóżku spędzam nawet 10-11 godzin. Chciałbym nauczyć się spać w hałasie, ale nie wiem, jak to zrobić? Stopery pomagają tylko do pewnego momentu - jeśli ktoś trzaska drzwiami w moim pokoju, to trudno tego nie usłyszeć, nawet z zatkanymi uszami... Z drugiej strony wszyscy wokół mówią mi, że nic nie słyszą, że im to nie przeszkadza. Mam 30 lat, nie choruję przewlekle, prowadzę raczej niezdrowy tryb życia - dużo komputera (praca), mało ruchu.

Przyczyn nadwrażliwości na hałas może być kilka. Czasami przyczyną może być nadwrażliwość lub inne zaburzenia dotyczące narządu słuchu. Aby wykluczyć zatem problemy ze strony narządu słuchu konieczna jest wizyta u laryngologa, najlepiej ze specjalizacją z audiologii (słuch).

Inną istotną przyczyną są zaburzenia nerwicowe. Niektóre osoby, żyjące w ciągłym stresie mogą nadmiernie reagować na różne bodźce, między innymi dźwięki. W takich sytuacjach często bywa tak, że dźwięki, które nie przeszkadzają innym osobom są uciążliwe dla danej osoby. Zachęcam zatem także do wizyty u psychiatry. Podstawą leczenia tego typu zaburzeń jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także różnego rodzaju psychoterapia oraz techniki radzenia sobie ze stresem.

Może warto zastanowić się także nad wyborem miejsca spania tam gdzie dźwięki będą najmniej słyszalne. Przed snem warto zrelaksować się - poczytać książkę, zjeść lekkostrawną kolację. Trzeba także postawić na sport - przynajmniej 30 min. 3 x tygodniowo pomoże pozbyć się oznak stresu. Warto zainwestować w rolety, uszczelnić okna i drzwi (specjalne listwy wyciszające), wyłączyć na noc telefon.

Pozdrawiam serdecznie, Lek. med. Agnieszka Barchnicka