Nagły spadek wagi - skąd się bierze?

Witam. Nie wiem czy to coś dziwnego, czy po prostu normalne. Mianowicie od lata chudnę, praktycznie nic nie robiąc. Moja waga wynosiła 74 kg, co nie jest za mało, a na dzień dzisiejszy 62 kg. Nic nie robię, siedzę tyłkiem na fotelu, jem słodycze itp. Zredukowałem te słodkości o 30-40%. Mam 15 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród schorzeń, które mogą objawiać się spadkiem masy ciała znajdują się na przykład:
- nadczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- zapalenie tarczycy,
- niedobory witaminowe,
- choroby zapalne przewodu pokarmowego (na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- schorzenia psychiatryczne o typie depresji czy nerwicy,
- choroby zakaźne,
- nowotwory.

Utrata masy ciała oczywiście nie zawsze jest wynikiem choroby. Zawsze jednak konieczna jest dokładna diagnostyka, by zweryfikować właściwą przyczynę. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej/internistą, który zbierze wywiad, dokładnie Pana zbada, zleci badania dodatkowe i oceni przyczynę spadku masy ciała.