Napady agresji u męża

Witam! Pytanie, prośba o poradę związana jest z moim mężem. Ma 35 lat, rodzina, poukładane życie. Problem jest w jego zachowaniu. Jest pesymistą. Jest bardzo nerwowy. Jak wybuchnie to nie umie się opanować. Przez długi czas jest dobrze aż tu zbliża się moment, że wybucha z byle powodu, np. że dziecko płacze przy stole. Maz później mówi, że czuje narastające napięcie. Jago wybuch to nie jest to, że krzyczy, ale on rozwala wszystko w około. Np. sytuacja. Wstał rano szykuje sobie śniadanie, wszystko dobrze jest (dodam, że bardzo kocha i mnie, i swoje dzieci), młodsze dziecko płacze, bo płacze, coś jej nie pasowało, siedzi przy stole i marudzi, aż tu nagle maż krzyczy na nią, szarpną, ja wchodzę do kuchni, zabieram dzieci, bo widzę co się dzieje, a mąż jak wyszliśmy to krzesełka połamał, roztrzaskał w mak talerze co były na stole, walną głową w ścianę, położył się na podłodze i mówi do siebie, że wiedział, że coś takiego będzie, bo czuł już od dwóch tygodni, że ma napięcie. Nie wiadomo z jakiego powodu. Taki wybuch jest raz na 2 miesiące, nieraz rzadziej. Przeważnie są łagodniejsze wybuchy, krzyk, walnie w coś. Później przeprasza, a ja nie wiem jak mu pomóc. Do jakiego lekarza ma iść. Co to jest? Nigdy wobec nas nie stosuje przemocy, ale takie jego działanie jest dla mnie wykańczające psychicznie. Życie w lęku, żeby czasem czegoś złego nie powiedzieć, bo wybuchnie. Boję się też o dziewczynki, boją się i obawiają. Nie rozumieją, dlaczego tata taki zawsze dobry tak się zachowuje. Bardzo proszę o radę, co mam robić. Mąż żadnych leków nie przyjmuje, ma pracę, mieszkanie, mieszkamy sami. Ćwiczy codziennie, dba o siebie.

Witam!

Napady agresji ze strony męża mogą mieć różne podłoże. Wbrew Pani opinii, że mąż nie stosuje względem Was przemocy, jego zachowania są przemocowe. Wskazują na to również Pani i dzieci reakcje na zachowanie męża. Pani żyje w lęku, dzieci także. Zastanawiacie się, kiedy kolejny raz mąż/tata wybuchnie i nakrzyczy, zniszczy coś. Poczucie zagrożenia, jakie jest w Pani i dzieciach negatywnie wpływa na Wasze samopoczucie. W połączeniu z zachowaniem męża, taki stan może wpływać negatywnie także na rozwój dzieci i relacje w rodzinie. Warto, żeby poobserwowała Pani męża. Mężczyźni niejednokrotnie mają problem z okazywaniem jakichkolwiek emocji i mówieniu o nich. W kulturze wciąż panuje stereotypowe pojmowanie płci męskiej. W tym obrazie mężczyzna nie może być słaby, smutny, czy przygnębiony. Ma być silny i doskonale sobie ze wszystkim radzić. Ale ludzie tacy nie są. Większość ma problemy, przeżywa chwile uniesień i upadków, często też zdarzają się sytuacje, które powodują zmiany w samopoczuciu. Może napięcie Pani męża związane jest z podobnymi trudnościami? Narastające napięcie psychiczne i rosnąca frustracja mogą być przyczyną takich zachowań. Dlatego warto z mężem porozmawiać, opowiedzieć mu o tym, co Pani zauważyła w jego codziennym zachowaniu, wspólnie zastanowić się, jak mógłby to napięcie zmniejszać. Zachęcam też do skorzystania z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli mężowi będzie potrzebna konsultacja lekarska psycholog/terapeuta powinien skierować męża do psychiatry. Jeśli mąż nie zdecyduje się na skorzystanie z pomocy psychologicznej, zachęcam Panią do korzystania z niej. Sytuacja jest trudna nie tylko dla niego, ale także dla Pani i dzieci. Pani też potrzebna jest pomoc i wsparcie. Może Pani korzystać z telefonów zaufania (np. Niebieskiej Linii). Proponując mężowi konsultację z psychologiem warto przedstawić mu trudności i problemy, jakie wywołuje jego zachowanie w Pani i dzieciach. Pisze Pani, że mąż bardzo Was kocha. Może zatem chcieć o Was dbać i opiekować się Wami. Dlatego warto z nim porozmawiać o krzywdzie, jakiej Wy doznajecie, kiedy on nie radzi sobie ze swoimi problemami. Bo problemy można rozwiązywać i niekoniecznie stosując do tego wybuchy agresji i zastraszanie (celowe lub nie) najbliższych osób. Jeśli mąż będzie miał trudność z podjęciem decyzji o wizycie u psychologa/terapeuty, może Pani zachęcić go do kontaktu z telefonem zaufania, np. dla osób w kryzysie 116 123. Będzie mógł porozmawiać ze specjalistą, przekonać się, że taka rozmowa jest bezpieczna i dowiedzieć się więcej na temat możliwości pomocy w takim problemie. Pozdrawiam