Pani stan wymaga wsparcia ze strony specjalisty psychologa, natrętne myśli oraz lęk może skutecznie zdestabilizować życie oraz wtórnie zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę somatyczną.
Dzień dobry
Lek przed zachorowaniem jet naturalny, jednak kiedy osiąga tak znaczne nasilenie, że powoduje cierpienie i utrudnia funkcjonowanie można już mówić o fobii; w przypadku lęku przed zachorowaniem na raka jest to kancerofobia. Niedawna strata mamy może potęgować Pani objawy. Zachęcam do spotkań z psychologiem lub z psychoterapeutą, które pomogą Pani radzić sobie z lękiem i wesprą w przeżywanym obecnie okresie żałoby.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Binder
Istotą zaburzenia hipochondrycznego jest trwałe zaabsorbowanie możliwością występowania jednej lub liczniejszych, poważniejszych i postępujących chorób somatycznych. Pacjent ujawnia utrwalone skargi somatyczne i trwale skupia się na ich przejawach. Prawidłowe lub pospolite odczucia i przejawy są interpretowane jako nieprawidłowe i przykre. Pacjent może dokładnie określić konkretne zaburzenie, którego obawia się, zgłasza jednak lekarzowi zmienne skargi. Częste jest przekonanie, że obok choroby podstawowej może występować jeszcze inne zaburzenie. Diagnostyczny jest uporczywy brak akceptacji wyników porad i zapewnień różnych lekarzy, że objawy nie są związane z żadną chorobą somatyczną czy odchyleniem od normy. Proszę zaufać lekarzowi i zapytać, czy istnieje możliwość skorzystania z psychoterapii. Ta często występująca u kobiet nerwica może zostać poddana skutecznej terapii z korzyścią własną dla pacjentki i otoczenia.
Konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz podjęcie leczenia psychoterapeutycznego. Proszę upewnić się, że specjalista, którego Pani wybierze, posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii. Nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych. Powinna być Pani prowadzona przez rzetelnych, doświadczonych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Natrętne myśli dotyczące rąk – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Czy w zaburzeniach lękowych mogą pojawiać się lęki i myśli natrętne dotyczące najbliższych? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co znaczą te natrętne myśli na temat mojego zdrowia? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Lęk przed zachorowaniem na raka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Natrętne myśli dotyczące włosów – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Natrętne myśli dotyczące homoseksualizmu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Natrętne myśli dotyczące możliwości ciąży – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Nerwica natręctw i natrętne myśli – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Natrętne myśli dotyczące śmierci – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Zaburzenia lękowe i myśli natrętne – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka