Natrętne myśli dotyczące chorowania na raka

Dzień dobry mam 21 lat od jakiś dwóch lat ciągle nachodzą mnie myśli ,że jestem chora na raka . Zaczęło się od bólów głowy byłam pewna że to guz i umrę zrobiłam tomografię było ok ,później wymówiłam sobie że mam raka płuc zrobiła prześwietlenie wszystko jest dobrze .Moja mam zmarła 2 miesiące temu na raka piersi więc była pewna ,że ja też jestem śmiertelnie chora zrobiłam usg piesi wyszło że mam nie niegroźne zmiany teraz naszła m nie myśl ,że mam rak żołądka .

Pani stan wymaga wsparcia ze strony specjalisty psychologa, natrętne myśli oraz lęk może skutecznie zdestabilizować życie oraz wtórnie zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę somatyczną.

Dzień dobry

Lek przed zachorowaniem jet naturalny, jednak kiedy osiąga tak znaczne nasilenie, że powoduje cierpienie i utrudnia funkcjonowanie można już mówić o fobii; w przypadku lęku przed zachorowaniem na raka jest to kancerofobia. Niedawna strata mamy może potęgować Pani objawy. Zachęcam do spotkań z psychologiem lub z psychoterapeutą, które pomogą Pani radzić sobie z lękiem i wesprą w przeżywanym obecnie okresie żałoby.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Binder

Mgr Adam Horak Psycholog

Istotą zaburzenia hipochondrycznego jest trwałe zaabsorbowanie możliwością występowania jednej lub liczniejszych, poważniejszych i postępujących chorób somatycznych. Pacjent ujawnia utrwalone skargi somatyczne i trwale skupia się na ich przejawach. Prawidłowe lub pospolite odczucia i przejawy są interpretowane jako nieprawidłowe i przykre. Pacjent może dokładnie określić konkretne zaburzenie, którego obawia się, zgłasza jednak lekarzowi zmienne skargi. Częste jest przekonanie, że obok choroby podstawowej może występować jeszcze inne zaburzenie. Diagnostyczny jest uporczywy brak akceptacji wyników porad i zapewnień różnych lekarzy, że objawy nie są związane z żadną chorobą somatyczną czy odchyleniem od normy. Proszę zaufać lekarzowi i zapytać, czy istnieje możliwość skorzystania z psychoterapii. Ta często występująca u kobiet nerwica może zostać poddana skutecznej terapii z korzyścią własną dla pacjentki i otoczenia.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz podjęcie leczenia psychoterapeutycznego. Proszę upewnić się, że specjalista, którego Pani wybierze, posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii. Nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych. Powinna być Pani prowadzona przez rzetelnych, doświadczonych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.