Nerwica lękowa i depresja a leczenie

Choruje na nerwice lękową i depresje. Od pół roku dolegliwości się cofnęły i lekarz psychiatra zalecil odstawienie leku. Chodzę na psychoterapię. Zaczęły sie problemy z układem moczowym. Byłem u urologa i stwierdzono zapalenie gruczołu krokowego. Przepisał Levoxe. Odkąd zaczalem stosować go zaczęły sie lęki. Były to bardzo ciężkie stany. Szczególnie odrealnienie tak jakby nie było tego swiata, jakby mnie nie było w nim. Taka pustka. Każda godzina była ciężka do zycia. Nie mogłem wytrzymac we własnym ciele. Ciągły niepokój, oszołomienie. Poszedłem do internisty i zmienił mi na Ciproxen. Na początku polepszyło sie ale teraz znowu jest tak samo. Dziękuje za takie antybiotyki które wywołują takie stany i odstawiłem te „leki”. Proszę powiedzieć do kogo mam sie udać w takim stanie. Internista mi przepisał 3- Unidox. Wolałbym aby psychiatra wypowiedział sie na temat najbezpieczniejszego antybiotyku w takim stanie..

Pana reakcje mogą brać się z dwóch źródeł. Pierwsza może wynikać z nasilenia objawów dolegliwości natury psychologicznej, w momencie nowych stresujących sytuacji. Pytanie, na które Pan nie odpowiada w niniejszym liście, dotyczy tego jak zareagował Pan na wiadomość o zapaleniu gruczołu - czy powiedział Pan o tym psychoterapeucie? Jak długi jest Pan w terapii i jak ocenia jej skuteczność? Proszę pamiętać, że żeby pomoc psychologiczna była skuteczna, oprócz wiedzy i warsztatu specjalisty, potrzebne jest także (a nawet przede wszystkim) zaufanie do niego.
Druga dotyczy już ściśle farmakologicznego ujęci. Oczywiście, leki mają skutki uboczne, jednak myślę, że przede wszystkim należy poinformować lekarza urologa o wszystkich lekach jakie Pan zażywa i zażywał i o ich wpływie na Pana funkcjonowanie. On dobierze leki, które nie wchodzą ze sobą w reakcję, będą także zawierały aktywny składnik z innej grupy chemicznej niż te, jakie dotychczas dawały skutki uboczne. Proszę także wziąć pod uwagę, że zwłaszcza przy Pana dolegliwościach, niewskazane jest czytanie ulotki przed konsultacją objawów z lekarzem. Psychika ludzka działa często na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Kiedy nadmiernie skupiamy się na czymś, czego się obawiamy i zakładamy, że to na pewno nas będzie dotyczyło (nawet jeśli występuje u jednej na 1000 osób), nasza uwaga i wyczulenie na sygnały z naszego ciała skupiają się wokół symptomów rozwijając je i potęgując na zasadzie zwrotnej reakcji chemicznej. Warto zatem wstrzymać się od samodzielnego interpretowania objawów, na które zwrócimy uwagę obiektywnego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.