Nie mogę być taka jak inni?

Opiszę swoją sytuację. Mam 12 lat, 43 kg oraz 154 cm. Od półtora i roku mam problem z  nadpotliwością. Mianowicie w szkole z bladych policzków w minutę zrobiłam się mocno różowa na całej twarzy. Minęło po ok. 2-4 dniach, jednak potem zaczęłam robić się bardzo czerwona. Po 2-3 tyg. zaczęłam się pocić.. Nie, nie śmierdzi, gdyż dbam o higienę. Mam tylko wielkie mokre plamy na ubraniach. Niedawno, jakieś 2-4 tyg. temu rumieńce stały się bledsze, jednak problem potu bardzo się nasilił. Zaczęłam się pocić na plecach, w miejscu intymnym, pod pachami, pocą mi się stopy oraz dłonie. Na każdej lekcji, gdy oprę się o podparcie na krześle, w moment zaczynam być cała mokra, także gdy usiądę. Mam wielkie kompleksy, zaczynam unikać kontaktu z ludźmi i krępują mnie wszystkie ruchy. Mam dosyć, szczególnie gdy widzę moich znajomych, którzy nawet troszkę się nie spocą. Czasami, tak z niczego, nachodzi mnie takie jakby ciepłe uczucie po całym ciele, robię się czerwona i pocę się. Problem jest jak wyjdę z domu - tylko tam się nie pocę i w sklepach gdy z mamą jestem - też się nie pocę. Najgorsze jest to, że zamieniam się w "niewolnika" własnej duszy. Byłam promienną, inteligentną, zabawną, ciekawą świata dziewczyną, a zamieniłam się w ponurą osobę. Mam dość! Nie cierpię tego...
12 LAT ponad rok temu

Witaj!

Czasami zdarza się tak, że pod wpływem stresu związanego np. z jakimiś wystąpieniami publicznymi, mamy uczucie gorąca, pocimy się i czerwienimy. Niestety brakuje mi informacji, czy te objawy związane są z jakąś sytuacją stresującą, czy też dzieją się bez żadnego powodu. Rozumiem, że są one dosyć krępujące. Mimo to inni wcale nie muszą tego zauważać, a Ty swoim zachowaniem możesz powodować, że zaczynają bardziej się skupiać na Twojej osobie i wtedy być może mogą je zauważyć.

To tak, jak np. z powodu nadmiernej ilości potu zrobiła się plama na bluzce, nikt nie zwraca na nią uwagi, ale Ty np. zakrywasz ją ręką, zakładasz kurtkę mimo upału, wtedy faktycznie jest duża szansa, że to zauważą.

Myślę, że powinnaś w pierwszej kolejności udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby on wykluczył przyczyny zdrowotne, medyczne, które mogą to powodować. Jeśli okaże się, że nic nie stwierdzi, wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa, by za pomocą różnych technik nauczyć Ciebie radzenia sobie ze stresem.

Pozdrawiam

Małgorzata Wierzbicka