Niedoczynność tarczycy i brak możliwości leczenia

Dzień dobry. Co można zrobić w przypadku niedoczynności tarczycy, jeśli (absolutnie) nie można w danym momencie podjąć leczenia? Czy zwiększenie ilości jodu w diecie pomoże czy zaszkodzi? Obecnie mieszkam w Turcji, nie używam soli, żywię się głównie "wegetariańsko", chociaż bardziej z braku wyboru niż ideologii. Niedoczynność odkryto gdy przyleciałam do polski, jednak byłam tylko kilka dni - do kraju wracam za około rok. Czy lepiej do tego czasu nic nie robić, czy coś da się już zmienić?

Renata GrzechociĹska

Witam.
Należy podjąć leczenie. Proszę udać się do lekarza na miejscu, który zleci odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam

Proszę uważać na soję i inne strączkowe, często obecne w diecie wegetariańskiej. Składniki soi negatywnie wpływają na pracę tarczycy. Jeżeli nie jest Pani teraz pod opieką lekarską, to chociaż warto podjąć się zmiany diety: wykluczenie soi i innych strączkowych, kapustne spożywane tylko po ugotowaniu, a jod przyjmowany w algach, spirulinie, etc., do tego suplementacja selenem. Jednakże najważniejsza jest szybka interwencja lekarska, bo - co wiem z własnego doświadczenia - im później nastąpi leczenie, tym z większymi problemami się później będziemy borykać.
Pozdrawiam i życzę zdrowia