Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a odchudzanie

Jakie produkty powinna jeść aby schudnac? Choruje na niedoczynność tarczycy. Jest ona na tle autoimmunologicznym o nazwie Hashimoto. Przy niedoczynności mam duże problemy z utrzymaniem mojej wagi i chcialabym zrzucić okolo 3 kg. Niby niewiele ale ten kto ma chora tarczycę doskonale wie jak ciężko zbić ten jeden maly kilogram. Wazę 56,5 przy wzroście 164

Witam serdecznie,

Ma Pani rację - niedoczynność tarczycy w dużym stopniu wpływa na masę ciała, ponieważ zwolniona jest przemiana materii. Jednak nie jest Pani na przegranej pozycji. Osobiście prowadzę wielu pacjentów z podobnymi zaburzeniami i ładnie chudną. Co prawda nieco wolniej niż zdrowa osoba, ale efekty są satysfakcjonujące. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Proszę również dołączyć aktywność fizyczną. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu.

Dieta Powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Jeśli nie ma schorzeń współtowarzyszących, jadłospis powinien być bogaty w nieprzetworzone produkty zbożowe (np. razowy makaron, brązowy ryż), warzywa, owoce, chude mięso i chudy nabiał (należy unikać cholesterolu), ryby, oleje roślinne. Należy uważać na słodycze i wypieki cukiernicze gdyż szybko podnoszą poziom cukru we krwi a metabolizm glukozy w tej chorobie jest zaburzony. Ponadto trzeba wyłączyć orzechy włoskie i soję bo utrudniają wchłanianie syntetycznych hormonów. Najważniejsze to wprowadzić 4-6 posiłków, co 2-3 godziny, nawadniać się (30ml na kg m.c.), na kolację unikać węglowodanów (w tym owoców).

Witam,
niestety to schorzenie ma bardzo dużo wpływ na proces odchudzania. Proszę jednak się nie martwić, gdyż osoby takie jak Pani także potrafią schudnąć. Rada jest taka proszę wprowadzić do diety 5 posiłków regularnych co 3-3,5 h dziennie, owoce do 16, pić 1,5 litra wody dziennie, nie zapominać o aktywności fizycznej, w miarę biegu czasu waga pewnie stopniowo zacznie się regulować.
Pozdrawiam