Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niedowaga u 21-letniego mężczyzny

Wiek 21 lat waga 55kg straszna niedowaga co robić? Jaka dieta co jesc czy powiniemem ćwiczyć (basen, cwiczenia w domu bo raczej na silowni wstyd sie pokazac..) czy może jednak nie ?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Wpływ kwasów omega-3 na układ krwionośny

Niestety nie podał Pan wzrostu, dlatego trudno określić czy występuje "straszna" niedowaga. Na pewno proszę zwrócić uwagę na jakość produktów w diecie. Ważne aby znalazły się zbożowe produkty, dużo warzyw oraz owoce. Dużą rolę odegra także odpowiednie ilość białka i cenne tłuszcze (np. z awokado). Proszę dołączyć do menu orzechy, pestki dyni czy nasiona słonecznika

Na pewno nie polecam przytycie za pomocą żywności typu fast-food czy słodyczy bo ważne jest osiągnięcie pożądanej masy ciała w sposób zgodny z zaleceniami/ prawidłowy a nie kosztem zdrowia. Ważne jest bowiem jak będzie funkcjonował nasz organizm "od środka" a nie tylko że będzie "ładnie wyglądał" na zewnątrz.

Pozdrawiam
www.dietifit.pl

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Rzeszowskim.
0

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy