Niepełnosprawność fizyczna po urazie kręgosłupa i rdzenia

W przypadku osoby o niepełnosprawności fizycznej- po urazie kręgosłupa i rdzenia kiedy należałoby skonsultować się z psychologiem, poddać osobę psychoterapii? jest to osoba młoda (23 lata) prawdopodobnie poruszająca się już do końca życia na wózku inwalidzkim. Znalazłam następujące etapy szok-gniew-targowanie się- depresja-adaptacja, kiedy najlepiej jest zaangażowac do pracy psychoterapeutę?

Najlepiej odrazu. Można też obserwować i podjąć terapię gdy zauważalnie nie będzie nic robił by mieć jakieś aktywne zajęcie o którym opowiada jako o czymś ciekawym.
Pozdrawiam.

Witam,
nie ma znaczenia,na którym jest to etapie,tym bardziej,że one nie są łatwe do rozpoznania i mogą się wzajemnie przeplatać,cofać ,dezorientować. Psychoterapeuta jest kompetentny w tym zakresie i lepiej poprowadzi pacjenta niż członek rodziny.Trzeba jednak wybrać prawdziwego fachowca/np.zapytać o doświadczenie w prowadzeniu podobnych pacjentów/.Czasami inni specjaliści w rehabilitacji mogą mieć kontakty z psychoterapeutami,czy ośrodkami interwencji kryzysowej.
Pozdrawiam serdecznie