Witam serdecznie!
Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać i podzielić się swoimi przeżyciami i wątpliwościami. Zacznę od tego, że Pani wypowiedź jest zabarwiona ogromnym ładunkiem emocjonalnym, więc nie do końca mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że Pani „nie czuje”. Być może doświadcza Pani trudności w identyfikacji doświadczanych emocji. Na początku proszę się zastanowić, a nawet zapisać, jakie uczucia towarzyszą Pani podczas opowiadania o przebiegu terapii – i spróbować je ponazywać np. złość, frustracja itd. To już pierwszy krok do tego, żeby zacząć „czuć”. Drugi krok – to zgodzić się na to, co się czuje. Chociaż nie jest to łatwe, proszę dać sobie do tego prawo. Być może właśnie teraz znajduje się Pani w przełomowym momencie terapii, dlatego o wszystkich swoich spostrzeżeniach, odczuciach i wątpliwościach powinna Pani przede wszystkim porozmawiać ze swoją psychoterapeutką.
Z Pani listu wyłania się niepokojący obraz Pani relacji z psychoterapeutką, jednak nie sposób jednoznacznie ocenić tej sytuacji tylko na podstawie opisu jednej ze stron. Mogę jedynie ogólnie odnieść się do kilku kwestii. Najważniejsze jednak jest to, co Pani czuje i jak się Pani czuje w relacji ze swoją terapeutką oraz jakie cele zostały wyznaczone na początku. Tylko Pani może ocenić skuteczność psychoterapii i podjąć decyzję o ewentualnej zmianie.
Proces psychoterapeutyczny (zwłaszcza w nurcie psychodynamicznym) jest długotrwały i ma swoją dynamikę, w którą wpisane są także kryzysy. Fundamentem procesu jest zawsze relacja pacjenta z terapeutą, która musi być oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. W pacjencie mogą się pojawiać różne i silne (nawet bardzo skrajne) emocje wobec terapeuty (to tzw. przeniesienie). Jednak kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i empatia ze strony terapeuty. Jeśli tego brakuje, wówczas terapia w żadnym nurcie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Specjaliści mawiają, że to „relacja leczy”, nie metody.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której psychoterapeuta nie pozwala pacjentowi wyrazić swoich emocji czy je neguje, krzyczy na niego, nakazuje określony sposób postępowania, uzależnia od siebie, obwinia o brak postępów w terapii, krytykuje i poniża. Jeśli tak dzieje się w Pani przypadku, to postępowanie psychoterapeuty jest nieprofesjonalne, nieetyczne i naganne.
Sugeruję, aby spisała Pani wszystkie swoje odczucia i wątpliwości odnośnie współpracy z terapeutką i odważyła się je wypowiedzieć podczas sesji. Może warto nawet przeczytać i omówić list, który Pani do nas przysłała? To bardzo ważne, aby spróbowała się Pani otworzyć, a jeśli na ten moment nie jest Pani w stanie tego zrobić, to proszę zacząć np. od stwierdzenia „obawiam się powiedzieć, co myślę i co czuję…” Myślę, że reakcja psychoterapeutki pomoże Pani odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dalsza praca z tą osobą ma sens.
Na koniec zachęcam Panią do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów (m.in. praktykujących psychoterapeutów) na podobne pytania. Znajdzie w nich Pani m.in. kryteria, jakie powinien spełniać „dobry” psychoterapeuta:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-charakteryzuje-sie-dobry-psychoterapeuta
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-poszukac-innej-formy-terapii
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/psychoterapia-jak-stwierdzic-czy-terapeutka-i-dana-metoda-sa-odpowiednie
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-terapeuci-ponosza-jakas-odpowiedzialnosc-za-brak-efektow
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-nalezy-zmienic-psychoterapeute
Pozdrawiam Panią ciepło i życzę wszystkiego dobrego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy powinnam poszukać innej formy terapii? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy szukać nowego terapeuty w leczeniu Bordeline? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Miłość do terapeuty – odpowiada Dr Marta Melka-Roszczyk
- Relacje z terapeutą – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak zmienić terapeutę? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Czy nie będę porównywać nowego terapeuty z poprzednim? – odpowiada Dorota Braniewska
- Fantazje seksualne o psychoterapeucie – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Idealizowanie terapeutki – odpowiada Dr Aleksandra Karmazyn
- Dlaczego rozmowa z terapeutą mnie drażni? – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Czy powinnam zmienić terapeutę? – odpowiada Mgr Bartosz Neska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronowiursa. Nasi eksperci czekają na Twoje pytania
Rozwijająca się epidemia koronawirusa przyczyniła