Witam Panią serdecznie!
Dziękuję, że zechciała Pani podzielić się swoimi wątpliwościami na łamach naszego portalu. Współczuję trudnych przeżyć. Czytając Pani opis sytuacji widzę wiele zagubienia, wątpliwości, poczucia winy, wstydu, a także bezradności.
Trudno jest jednoznacznie ocenić okoliczności, w jakich Pani się znalazła oraz pracę Pani psychoterapeutki na odległość i na podstawie relacji tylko jednej strony. Proszę jednak pamiętać, że obowiązkiem każdego lekarza terapeuty są długie studia oraz przeżycie własnej psychoterapii, a także regularne odbywanie superwizji (konsultowanie swojej pracy z innym doświadczonym terapeutą). Jest to ważne, by lekarz miał wysoką samoświadomość na temat mechanizmów nim kierujących, by rozumiał własne poglądy, umiał je odróżnić od faktów potwierdzonych naukowymi badaniami. Ma to na celu również, by był w stanie uznać i okazywać szacunek dla postrzegania rzeczywistości przez pacjenta, jego światopoglądu, jego historii i trudności, które przeżywa. Niedopuszczalne jest to, by psychoterepeuta narzucał swoją wolę pacjentowi.
Wszelkie sugestie, iż dana osoba - psychoterapeuta jest jedynym, który może pomóc pacjentowi, że nikt inny nie podejmie się takiego zadania (z uwagi na rzekome „wady” cierpiącego), że pacjent „nie poradzi sobie” bez niego są nadużyciem i powinny być sygnałem alarmowym do zastanowienia się nad zmianą lekarza.
Relacja psychoterapeutyczna, jaka tworzy się między pacjentem, a jego terapeutą jest jednym z narzędzi w leczeniu i od niej w bardzo dużym stopniu zależy powodzenie tego procesu. Dlatego praca z osobą, z którą nie czuje się Pani bezpiecznie nie ma szans powodzenia. W tej relacji powinien panować spokój, życzliwe nastawienie, bezpieczna przestrzeń do wypowiedzenia wszelkich wątpliwości, doświadczanie empatii lekarza. Czasami nie zależy to nawet od kompetencji psychoterapeuty, a jedynie od jego osobowości i pacjenta, które muszą odnaleźć „wspólny język”.
Proponuję Pani więcej zapoznać się z tematami takimi jak rodzaje psychoterapii, relacja psychoterapeutyczna, czy superwizja i wówczas podjąć decyzję o pozostaniu w aktualnej terapii lub zmianie lekarza i/lub metody terapeutycznej. Na początek polecam kilka artykułów:
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-dlugoterminowa
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
• https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
• https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna
Pozdrawiam Panią ciepło i życzę odnalezienia dobrej relacji terapeutycznej, wspierającej i pełnej poczucia bezpieczeństwa tak, by mogła się Pani skupić już tylko na rozwiązywaniu swoich trudności.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy powinnam poszukać nowego terapeuty? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy powinnam zacząć terapię od nowa? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy terapia zależy od postrzegania świata przez terapeutę? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy powinnam zrezygnować z terapii? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Wątpliwości dotyczące terapii psychodynamicznej – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Fantazje seksualne o psychoterapeucie – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Czy to wina zaburzeń czy nieodpowiedniej formy terapii? – odpowiada Mgr Michał Pyter
- Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę? – odpowiada Mgr Edyta Kołodziej-Szmid
- Czy powinnam zrezygnować z mojej terapii? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jaki powinnam wybrać rodzaj terapii przy nerwicy depresyjnej? – odpowiada Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Opór w psychoterapii - charakterystyka, przykłady, przyczyny obiekcji, praca w pacjentem
Opór w psychoterapii może mieć różne oblicza. Świa
Psychoterapia indywidualna - skuteczność i trudności w psychoterapii indywidualnej
Psychoterapię indywidualną można określić najprośc