Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę?

Jak znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę? Byłam w psychoterapii 3 lata u znanej i polecanej psychoterapeutki. Była starsza ode mnie, wydawała się silna i doświadczona. W pewnym sensie mi pomogła Ale to ona wyznaczyła koniec terapii. I moja opinia okazała się nie ważna. Postawiłam więc na młodość i świeże spojrzenie, kolejna terapię też nie ja zakończyłam. Po 5 m-cach usłyszałam ze pani nie wie co ma ze mna zrobić. Nie mam ochoty ani siły pomylić sie znów.

Witam, dobry psychoterapeuta łączy rzetelne wykształcenie z osobistym potencjałem oraz doświadczeniem w pracy z określoną kategorią pacjentów. Bardzo ważne jest również osobiste wrażenie i poczucie zrozumienia u samego pacjenta, ktoś bardzo pomocny dla jednej osoby może zostać zupełnie nie zaakceptowany przez drugą. W Pani wypadku wydaje się,że warto byłoby zanim się Pani na kogoś zdecyduje, odbyć konsultacje u dwóch, trzech osób i upewnić się na początku czy dany specjalista zakłada możliwość dania pacjentowi prawa do decydowania o końcu terapii. Generalnie najlepiej przygotowani do psychoterapii długoterminowej są psychologowie pracujący w orientacji psychodynamicznej i psychoanalitycznej, żaden z nich raczej nie będzie sam decydował o zakończeniu spotkań z Panią- poza wyjątkowymi okolicznościami. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Przede wszystkim ważne jest aby psychoterapeuta był certyfikowany. Nie daje to oczywiście gwarancji jakim jest człowiekiem ale przynajmniej wtedy musi być spełniony wymóg superwizji. Superwizji powinien poddawać się każdy psychoterapeuta po to aby uważać na momenty trudne w terapii, mieć mentora który pomorze mu zaplanować terapię zwłaszcza w jej najtrudniejszych momentach. Tym samym zmniejsza to prawdopodobieństwo, że terapeuta porzuci swojego pacjenta.
Kolejna ważna kwestia to plan terapii. Wspólnie powinniście określić cele, których się trzymacie. Pozwala to zaplanować terapię tak aby wiedziała Pani jakich tematów będziecie dotykać i nad czym pracować. Kiedy cele są jasne i spójne dla obydwu stron wtedy można śmiało określić po czym poznacie, że terapia dobiega końca. Nie powinno się to odbywać bez zgody pacjenta oczywiście.

Rozumiem Pani rozczarowanie. Z Pani listu wynika, że poświęciła Pani dużo swojego czasu na zmianę swojego życia. Bycie w relacji terapeutycznej wiąże się z zaangażowaniem dwóch stron; jest to specyficzna relacja która powinna kojarzyć się z bezpieczeństwem.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że uda się Pani dokonać zamierzonych zmian.

Anna Mochnaczewska

www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl