Niespokojny 1,5-miesięczny syn

Mam 1,5 m. synka. Dziecko ma refluks żołądkowo-przełykowy (ukryty), tzn., że się nie ulewa ale mleko podchodzi mu pod gardło i dusi.Od kilku dni jest znaczna poprawa (podaje syrop łagodzący objawy tej dolegliwości) Niepokoi mnie inna kwestia. W czasie "czuwania" kiedy dziecko powinno sobie poleżeć on jest niespokojny, marudny, stęka. Nie poleży nawet chwili tylko od razu coś mu nie pasuje. Czy to normalne? Czy to już taki temperament "marudy"? Martwię się że on stale będzie taki niedogodnik.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę skontaktować się ze swoim lekarzem pediatrą który zbada dziecko i odpowie na Pani wątpliwości.

Pozdrawiam

Dzieci w tym wieku reagują różnie. Nie wszystkie w trybie czuwania są spokojnymi obserwatorami. Wiele dzieci potrzebuje w tym czasie bliskości, obecności opiekuna, czy nawet noszenia. Szczególnie, jeśli Maluszek ma problemy z refluksem. Podobne objawy mogą mieści się w granicach normy. Warto sprawdzić czy pomoże np chustowanie? czy synek noszony tez jest niespokojny? Czy potrafi spokojnie przespać jakiś czas? Czy pomaga zmiana pozycji? Itp