Nieusunięte szwy 8 lat po podszyciu macicy

8 lat po podszyciu macicy stwierdzono jeszcze nie usunięte szwy.Jakie są konsekwencje będzie je można po tylu latach usunąć,nie zagraża to zdrowiu,co robić?

Nie ma żadnych konsekwencji takich nieusuniętych szwów. Jeśli są techniczne możliwości usunięcia tych szwów to można je usunąć jeśli nie można je pozostawić i nic nie powinno z tego powodu się dziać. Oczywiście decyzję w tym względzie powinien podjąć prowadzący ginekolog.

Gdzie są te szwy??, z jakiego materiału?? Jeśli w skórze i nie ma ropienia to spokojnie. Jeśli w tkankach głębszych - to także spokojnie - nie ma potrzeby usuwania. Przed latry do szycia tkanek stosowane były szwy wchłanialne (catgutowe) częściowo-wchłanialne oraz niewchłanialne. Pacjenci ci do tej pory z nimi żyją i jest OK.