O czym mogą świadczyć takie parametry?

Witam chcialam sie zapytac o czym moga swiadczyc podwyzszone bądź obnizone parametry krwi. Niestety nie mam zdjęcia bo Panie nie pozwolily zrobić ( pielegniarki) mam czekac na wizyte ktora ma byc dopiero pod koniec przyszlego tygodnia. Podwyzszone wyniki z krwi to RBC,MICRO %, P-LCR, PDW, MPV. Obnizone MCV,MCH oraz podwyższona była glukoza na czczo 106. Wyniki byly robione ponieważ czesto mam infekcje tzn katar, kaszel rowniez często boli mnie w klatce piersiowej oraz glowa. Mialam wykonywane ekg serca ale nic nie wykazalo. Czesto czuje rowniez ogolne osłabienie, sennosc.oraz wypadaja mi wlosy. Zaznaczam ze wczesniejszych badaniach wyszla mi za niska hemoglobina.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. To najlepsza profilaktyka w kierunku wielu chorób, a także ukazanie aktualnego stanu funkcjonowania organizmu. Każda osoba powinna wykonywać takie badania co najmniej raz w roku.

Biorąc pod uwagę wskazane przez Panią wyniki badań krwi, można by stwierdzić, że nie wszystkie parametry wystąpiły w referencyjnych granicach normy. Nie wiadomo również, jak duże są to odchylenia, gdyż wartości blisko granic nie mają większego znaczenia diagnostycznego.

Podwyższone czerwone krwinki mogłyby wskazywać na lekkie odwodnienie, czy choroby płuc. Większa wartość MPV mogłyby ukazywać przebyte stany zapalne, urazy, operacje, a także niedobory żelaza w organizmie. Zwiększona zawartość PDW może świadczyć o pewnej infekcji bakteryjnej. Podwyższone P-LCR nie ma zazwyczaj większego znaczenia, czasami może występować przy małopłytkowości.

Natomiast obniżone takie parametry krwi, jak: MCV oraz MCH mogłyby wskazywać na niedobory żelaza i anemii.

Poziom glukozy na czczo powinien wynosić 99 mg/DL. U Pani wartość ta została przekroczona, dlatego też na pewno konieczne będzie powtórzenie badania za jakiś czas, a także wykonanie na podstawie wskazań lekarza krzywej cukrowej, aby sprawdzić gospodarkę węglowodanową.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani wyniki badań, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem internistą, Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnej diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-glukoza

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/mcv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.