Co powinnam zrobić z podwyższonymi wynikami?

Jestem kobietą i mam 25 lat, historia medyczna mojej rodziny obejmuje choroby nerkowe i zakrzepowe. Z przewlekłych chorób mam nawracające co jakiś czas zapalenia odmiedniczkowe i kamice nerkowe (od dziecka praktycznie), a do tego 1cm tętniaka w tętnicy śledzionowej (pod kontrolą). W dzieciństwie podobno wyniki krwi pokazywały na małopłytkowość z uwagi na ilość płytek w okolicach 125-140. Teraz, po latach, robię regularnie morfologię i te wyniki to zwykle ok. 140-180, więc lepiej niż kiedyś. To co mnie niepokoi, to nieustannie choć nieznacznie podwyższone PDW (20-22), MPV (ok. 14) oraz P-LCR (50-55). Zauważyłam po wynikach, że podobne, podwyższone wartości wychodziły również w dzieciństwie. W normie mam za to wyniki moczu, kreatyninę, glukozę. Trójglicerydy niskie (<40) cholesterol całk. względnie wysoki (>200). BMI 23.5. Co powinnam zrobić z wynikami PDW, MPV oraz P-LCR? Czy skoro są one stale podniesione, to taka moja "uroda" czy to może choroba? Jeśli tak, to jakie są warianty chorobowe?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania profilaktyczne, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Jest to bardzo istotne, ze względu na wspomniane przypadłości z dzieciństwa i obecne.

Nie wskazała Pani wyników pełnej morfologii krwi, których można byłoby zestawić z podniesionymi parametrami.

Wskazane przez Panią podwyższone wartości PDW oraz MPV zazwyczaj występują razem. Ich nadmiar może występować przy nadczynności tarczycy, infekcjach bakteryjnych, plamicy małopłytkowej, czy stanach rozrostowych układu krwiotwórczego.

Ponadto przy wyraźnym wzroście P-LCR może rozwijać się plamica autoimmunologiczna, czyli małopłytkowość immunologiczna.

Jeżeli poziom tych wartości nie jest znaczny może być to stan przewlekły, nieoznaczający żadnej konkretnej jednostki chorobowej.

Jednakże proponujemy konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Możliwe, że będzie konieczność wykonania dalszej diagnostyki.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/trombocytopenia

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/mpv-morfologia-czym-jest-spadek-mpv-wzrost-mpv-ciaza

https://parenting.pl/mpv-morfologia-czym-jest-spadek-mpv-wzrost-mpv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.