Leukocyty w moczu u dziecka

Witam, dziecko mojej koleżanki ma 3 miesiące. Ma wrodzoną nerkę wielotorbielową prawą, częściowo marska. Dzisiaj odebrała badanie moczu, gdzie wyszło, że leukocyty w moczu u dziecka 80-100, obfita flora bakteryjna. Proszę mi odpowiedzieć, czy te wyniki spowodowane są chorobą dziecka? O czym świadczy taka ilość leukocytów w moczu u dziecka - czy to przez wrodzoną nerkę wielotorbielowatą prawą czy może jednak wyniki tych badań świadczą o czymś innym? Koleżanka mocno się niepokoi i już nie wie co ma robić a ja bym chciała jej pomóc... Czy ilość leukocytów w moczu u dziecka może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie? Próbowałam poczytać jakieś opinie w internecie w tej sprawie i trochę się przeraziłam, ponieważ jest tam mowa o naprawdę groźnych chorobach... Czy jest powód do niepokoju? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Znaczna ilość leukocytów (leukocyturia) w badaniu ogólnym moczu może wskazywać na infekcję dróg moczowych. Schorzenie to jest niebezpieczne, zwłaszcza dla dziecka z poważną wrodzoną wadą układu moczowego, dlatego wynik badania należy pilnie skonsultować z nefrologiem.
Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie posiewu moczu w celu identyfikacji bakterii odpowiedzialnej za zakażenie.