Objadanie się i wymiotowanie posiłków

Witam serdecznMam ogromny problem :( Od ponad dwóch strasznie się objadam (spożywam dziennie około 6000kcal) po czym biegnę wymiotować każdy posiłek. Mój układ pokarmowy pewnie jest w okropnym stanie :( Mam zamiar udać się do psychoterapeuty, wiem, że to konieczne :( Jednak piszę do Państwa w innym celu. Tylko proszę mi nie pisać o wizycie u lekarza, czy dietetyka, bo po to Państwo są by dawać konkretne odpowiedzi ... Chciałam się dowiedzieć jak zacząć teraz jeść by nie przytyć ... Małe porcje ?

Dzień dobry!

Udzielanie szczegółowych i konkretnych porad przekracza często możliwości kontaktu internetowego, ponieważ niezbędnym do tego pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza, a ta nie jest możliwa bez osobistego kontaktu.

Leczenie zaburzeń odżywiania (jakim jest bulimia) opiera się przede wszystkim o opiekę medyczną, psychiatryczną i psychoterapeutyczną. Porady stricte żywieniowe-dietetyczne są niejako drugim planem leczenia, na którym zdecydowanie nie należy się koncentrować. Są jednak oczywiście również ważne.

Zarówno w internecie, w wartościowych artykułach i portalach dietetycznych, a także książkach poradnikowych znajduje się wiele porad i ogólnych informacji dot. zdrowego odżywiania i stylu życia. Najważniejsze z nich to m.in.:
- dla zdrowej, dorosłej kobiety, które na co dzień jest przeciętnie aktywna fizycznie - norma wynosi ok. 2000 kcal dziennie
- należy jeść 4-5 małych posiłków dziennie, 3 posiłki główne i zdrowe przekąski
- ważnymi elementami dietywęglowodany złożone, białko i zdrowe tłuszcze
- warto unikać cukru, potraw bardzo tłustych, bardzo kalorycznych, ale sporadyczne sięgnięcie po nie (przy ogólnie zdrowej codziennej diecie) nie jest całkowicie zabronione ani nie niweczy dotychczasowych starań
- dieta powinna być bardzo bogata w warzywa, a także zawierać owoce
- produkty takie jak chleb, makaron czy ryż warto zamienić z białych na razowe
- najzdrowsze napoje to woda, niesłodzona herbata i soki warzywne lub warzywno-owocowe
- należy unikać napojów gazowanych, sklepowych słodyczy, produktów bardzo przetworzonych, sztucznych
- pojemność żołądka zdrowego człowieka jest zaskakująca mała i przejadanie się (zbyt duże porcje jedzenia) są niepotrzebne i niekorzystne
- uzupełnieniem zdrowej diety jest aktywność fizyczna 2-3 razy w tygodniu

To uniwersalne zasady, które może stosować niemal każdy człowiek.

Proszę jednak nie ulegać wrażeniu, że zaburzenia odżywiania i bulimia jest problemem dietetycznym. Przyczyny i mechanizmy negatywnych nawyków leżą w psychice i od niej też zależy powrót do zdrowia.

Pozdrawiam!

Tak, zdecydowanie małe porcje i często, co 3 godziny. Należy rozkręcić metabolizm, który w Pani sytuacji jest na pewno mocno zaburzony i przypuszczam, że ma Pani wiele niedoborów. Proszę się nie zrażać, ponieważ organizm na początku będzie dążył do gromadzenia zapasów i może Pani przytyć. Ale jeśli będzie Pani trzymała dietę, to po jakimś czasie metabolizm się rozkręci. Przede wszystkim, za wszelką cenę, proszę wyłączyć z diety mąkę pszenną, nawet pełnoziarnistą, tłuszcze utwardzane (trans) i cukier. Proszę komponować posiłki z użyciem dużej ilości naturalnych „spalaczy tłuszczu”.
Użycie tych produktów sprawi, że dostarczy Pani dużej ilości substancji odżywczych a równocześnie nie będzie Pani tyła.

Warzywa: karczochy, szparagi, awokado, fasolka, buraki, brokuły, brukselka, kapusta, marchewki, kalafior, seler, szczypiorek, ogórki, bakłażan, cebula, sałata, pietruszka, zielony groszek, dynia, papryka, chrzan, kapusta kiszona, soja, szpinak, pomidory, fasolka szparagowa, cukinia, słodkie ziemniaki, soczewica.
Owoce bogate w witaminę C: cytryny, pomarańcze, limonki, nektarynki, grejpfruty, papaja, mandarynki.
Inne owoce: jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany, jeżyny, jagody, wiśnie, mango, ananasy, śliwki, maliny, truskawki, arbuzy.
Niskotłuszczowe przetwory mleczne, ale nie light!: mleko, twarożek, jogurt.
Orzechy wszystkie
Proteiny pierś kurczaka, pierś indyka, chuda wołowina, tran, białka, jajek, flądra, łosoś sardynki.
Produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, płatki owsiane
Przyprawy pieprz kajeński, cynamon, czosnek, imbir, pikantne papryczki (np. chili)
Herbata zielona i czerwona
Kawa czarna
Inne olej lniany, czerwone wino
No i oczywiście ruch, ruch i jeszcze raz ruch, który sprawia przyjemność. Powodzenia

Witaj serdecznie. Rozumiem, że mam nie polecać udanie się do dietetyka, terapeuty czy tez lekarza.

Nie mniej jednak, jeśli zadajesz takie pytanie na portalu i nie możesz sobie sama z tym poradzić to lepiej poradź się odpowiedniego specjalisty.

Jedno jest pewne - dieta musi być zróżnicowana bez cukru i tłuszczy.
Pić dużo wody i aktywność ruchowa.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/