Objadanie się i wymiotowanie posiłków

Witam serdecznMam ogromny problem :( Od ponad dwóch strasznie się objadam (spożywam dziennie około 6000kcal) po czym biegnę wymiotować każdy posiłek. Mój układ pokarmowy pewnie jest w okropnym stanie :( Mam zamiar udać się do psychoterapeuty, wiem, że to konieczne :( Jednak piszę do Państwa w innym celu. Tylko proszę mi nie pisać o wizycie u lekarza, czy dietetyka, bo po to Państwo są by dawać konkretne odpowiedzi ... Chciałam się dowiedzieć jak zacząć teraz jeść by nie przytyć ... Małe porcje ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Udzielanie szczegółowych i konkretnych porad przekracza często możliwości kontaktu internetowego, ponieważ niezbędnym do tego pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza, a ta nie jest możliwa bez osobistego kontaktu.

Leczenie zaburzeń odżywiania (jakim jest bulimia) opiera się przede wszystkim o opiekę medyczną, psychiatryczną i psychoterapeutyczną. Porady stricte żywieniowe-dietetyczne są niejako drugim planem leczenia, na którym zdecydowanie nie należy się koncentrować. Są jednak oczywiście również ważne.

Zarówno w internecie, w wartościowych artykułach i portalach dietetycznych, a także książkach poradnikowych znajduje się wiele porad i ogólnych informacji dot. zdrowego odżywiania i stylu życia. Najważniejsze z nich to m.in.:
- dla zdrowej, dorosłej kobiety, które na co dzień jest przeciętnie aktywna fizycznie - norma wynosi ok. 2000 kcal dziennie
- należy jeść 4-5 małych posiłków dziennie, 3 posiłki główne i zdrowe przekąski
- ważnymi elementami dietywęglowodany złożone, białko i zdrowe tłuszcze
- warto unikać cukru, potraw bardzo tłustych, bardzo kalorycznych, ale sporadyczne sięgnięcie po nie (przy ogólnie zdrowej codziennej diecie) nie jest całkowicie zabronione ani nie niweczy dotychczasowych starań
- dieta powinna być bardzo bogata w warzywa, a także zawierać owoce
- produkty takie jak chleb, makaron czy ryż warto zamienić z białych na razowe
- najzdrowsze napoje to woda, niesłodzona herbata i soki warzywne lub warzywno-owocowe
- należy unikać napojów gazowanych, sklepowych słodyczy, produktów bardzo przetworzonych, sztucznych
- pojemność żołądka zdrowego człowieka jest zaskakująca mała i przejadanie się (zbyt duże porcje jedzenia) są niepotrzebne i niekorzystne
- uzupełnieniem zdrowej diety jest aktywność fizyczna 2-3 razy w tygodniu

To uniwersalne zasady, które może stosować niemal każdy człowiek.

Proszę jednak nie ulegać wrażeniu, że zaburzenia odżywiania i bulimia jest problemem dietetycznym. Przyczyny i mechanizmy negatywnych nawyków leżą w psychice i od niej też zależy powrót do zdrowia.

Pozdrawiam!

0

Tak, zdecydowanie małe porcje i często, co 3 godziny. Należy rozkręcić metabolizm, który w Pani sytuacji jest na pewno mocno zaburzony i przypuszczam, że ma Pani wiele niedoborów. Proszę się nie zrażać, ponieważ organizm na początku będzie dążył do gromadzenia zapasów i może Pani przytyć. Ale jeśli będzie Pani trzymała dietę, to po jakimś czasie metabolizm się rozkręci. Przede wszystkim, za wszelką cenę, proszę wyłączyć z diety mąkę pszenną, nawet pełnoziarnistą, tłuszcze utwardzane (trans) i cukier. Proszę komponować posiłki z użyciem dużej ilości naturalnych „spalaczy tłuszczu”.
Użycie tych produktów sprawi, że dostarczy Pani dużej ilości substancji odżywczych a równocześnie nie będzie Pani tyła.

Warzywa: karczochy, szparagi, awokado, fasolka, buraki, brokuły, brukselka, kapusta, marchewki, kalafior, seler, szczypiorek, ogórki, bakłażan, cebula, sałata, pietruszka, zielony groszek, dynia, papryka, chrzan, kapusta kiszona, soja, szpinak, pomidory, fasolka szparagowa, cukinia, słodkie ziemniaki, soczewica.
Owoce bogate w witaminę C: cytryny, pomarańcze, limonki, nektarynki, grejpfruty, papaja, mandarynki.
Inne owoce: jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany, jeżyny, jagody, wiśnie, mango, ananasy, śliwki, maliny, truskawki, arbuzy.
Niskotłuszczowe przetwory mleczne, ale nie light!: mleko, twarożek, jogurt.
Orzechy wszystkie
Proteiny pierś kurczaka, pierś indyka, chuda wołowina, tran, białka, jajek, flądra, łosoś sardynki.
Produkty pełnoziarniste: brązowy ryż, płatki owsiane
Przyprawy pieprz kajeński, cynamon, czosnek, imbir, pikantne papryczki (np. chili)
Herbata zielona i czerwona
Kawa czarna
Inne olej lniany, czerwone wino
No i oczywiście ruch, ruch i jeszcze raz ruch, który sprawia przyjemność. Powodzenia

0

Witaj serdecznie. Rozumiem, że mam nie polecać udanie się do dietetyka, terapeuty czy tez lekarza.

Nie mniej jednak, jeśli zadajesz takie pytanie na portalu i nie możesz sobie sama z tym poradzić to lepiej poradź się odpowiedniego specjalisty.

Jedno jest pewne - dieta musi być zróżnicowana bez cukru i tłuszczy.
Pić dużo wody i aktywność ruchowa.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty