Obniżenie nastroju - skąd się bierze?

Przepraszam, ale mam następujący problem: dość często zdarza mi się takie obniżenie nastroju, złość na kogoś (losowo) i tworzenie dziwnych ,,scenariuszy", najczęściej kłótni w złości. Czy to normalne?? Z czego to się bierze?? Mam 19 lat.

19 LAT ponad rok temu

Witam!

W wieku 18-19 lat kończy się okres dorastania, a zaczyna okres dorosłości. Narastające w tym okresie problemy i spadająca na ramiona młodego człowieka odpowiedzialność często stają się powodem kryzysu, który objawia się zaburzeniami nastroju oraz emocji. Mogą wtedy dominować złość, gniew i poczucie niezrozumienia, na przemian ze smutkiem i poczuciem bezsensu. Napisał Pan bardzo niewiele na temat swojego samopoczucia i przeżyć, dlatego trudno jest określić, co konkretnie u Pana powoduje takie przeżycia. Tworzone pod wpływem emocji scenariusze mogą być formą odreagowania napięcia. Kiedy nie może Pan się z kimś pokłócić, a czuje w takiej chwili wściekłość i gniew, wtedy może pojawiać się w umyśle symulacja takiej kłótni. Podobnie dzieje się, kiedy np. zakochany mężczyzna wyobraża sobie, jak spędzi czas z ukochaną. Warto pracować nad swoimi problemami i starać się uczyć kontroli oraz prawidłowego wyrażania emocji. Już samo nazwanie tego, co się czuje, np. "ale jestem teraz wściekły!", może pomóc nad nimi zapanować i zmniejszyć wewnętrzne napiecie. Warto, żeby poczytał Pan na temat emocji i ich wyrażania oraz sam ćwiczył, jak sobie z nimi radzić. Z czasem sytuacja powinna się unormować. Jeśli jednak dolegliwości będą się pogłębiać i nasilać, wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa.

Pozdrawiam