Obrzęk nóg i przybranie na wadze a podwyższona prolaktyna

Witam serdecznie! Właśnie wyszłam ze szpitala i nie dostałam leków, a wyniki są złe (zalecenia lekarza są śmieszne: więcej ruchu i jeść mięso). Mięsa jem dużo - codziennie: wołowinę, polędwicę, wieprzowinę, kurczaka, i dużo owoców morza - w szczególności krewetek. Badania pokazały: mam niskie białko 5,4 I, podwyższoną prolaktynę 38. Trafiłam tam z powodu, iż przytyłam od marca 20 kg i mam codziennie obrzęk nóg, taki że łydki są twarde jak kamienie. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Witam!
Podczas interpretacji wyników badań należy pamiętać, że niewielkie odchylenia od normy nie zawsze wymagają interwencji i nie zawsze są tożsame z chorobą.
Niestety nie opisała Pani całości sytuacji, dlatego odniosę się do przedstawionych informacji. Stężenie białka jest nieznacznie obniżone i właściwie wystarczy zwiększyć podaż produktów wysokobiałkowych, a są to głównie produkty mięsne. Powinno to wystarczyć na uzupełnienie niewielkiego niedoboru. W przypadku poziomu prolaktyny to również nie jest on znacznie podwyższony. W takim przypadku powinien być wykonany test z metoklopramidem, którego dodatni wynik wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. Ujemny zaś wynik wskazuje na potrzebę oceny funkcji przysadki i obrazu. Opisane przez Panią dolegliwości nie są typowe dla hiperprolaktynemii. Natomiast znaczny przyrost może sugerować inne zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy. Opisane obrzęki mogą mieć wiele przyczyn. Podsumowując, proponowałbym skonsultować problem z endokrynologiem. Pozdrawiam serdecznie!