Od kiedy u mężczyzny zmniejsza się potencjał umysłowy?

Od kiedy u mężczyzny zmniejsza się potencjał umysłowy? Czy w wieku 53 lat można doszukiwać się już cech otępienia starczego: gorsza koncentracja, mniejsza inicjatywa w działaniu, brak chęci na wyjazdy itd?

Witam serdecznie,
Trudno jest określić ramy czasowe, w których zmniejsza się potencjał umysłowy człowieka. Istnieje szereg czynników modyfikujących zmiany w sferze intelektualnej, między innymi: poziom wykształcenia, rodzaj aktywności, typ osobowości, a także poziom aspiracji oraz cele życiowe.
Proszę również pamiętać, że problemy z koncentracją uwagi, mniejsza inicjatywa oraz spadek aktywności nie muszą wynikać z procesów starzenia się - mogą za nimi stać przyczyny somatyczne oraz psychiczne (problemy, stres).
Pozdrawiam

Teoretycznie spadek zdolności poznawczych u człowieka zaczyna sie mniej więcej od okresu późnej dorosłości, jednak jest on stopniowy i niezauważalny.
W celu zdiagnozowania otępienia lub wykluczenia podejrzenia otępienia warto zwrócić sie do specjalisty- możliwe jest zrobienie specjalistycznych testów psychologicznych (wykrywających także zaburzenia natury organicznej) jak i badań obrazujących mózg i jego struktury.