Odchudzanie 10 kg przez 3 miesiące

Witam mam 20 lat i problem z wago przy wzroście 173 cm ważę 66 kg bardzo ni zależy by przez 3 miesiące schudnąć 10kg nie wiem jak to zrobić proszę o pomoc
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Dieta 1000 kalorii

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam
Zalecane tempo odchudzania to ok 0,5 kg/ tydzień. Większa utrata masy ciała wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu jo-jo, a więc powrócenia do wyjściowej masy ciała.
Aby wspomóc utratę nadmiernych kilogramów polecam zastosować się do zasad zdrowego odżywiania:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Ponadto ważne jest włączenie (najlepiej do codziennego trybu życia) regularnej aktywności fizycznej, realizowanej poprzez dowolny rodzaj sportu lub ćwiczenia gimnastyczne, w wymiarze ok 30 min. dziennie.
pozdrawiam

0

Witam
Prawidłowa utrata wagi to od 0,5 do 1 kg/tydzień.

Trzeba tak planowac posiłki aby były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżywczych, wówczas będzie również prawidłowa przemiana materii.
Należy spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków). W jadłospisie uwzględnić należy produkty tj. produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka.
Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonikach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów. Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grilu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką.
Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Trzeba również ograniczyć spożycie soli, które nie powinno przekraczać dziennie 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty).

Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie. Należy również wprowadzić aktywnością fizyczną.

Pozdrawiam.

0

Pani masa ciała jest prawidłowa, jeśli schudnie Pani 10kg BMI będzie wynosiło 18,7, co również będzie normą jednak na granicy niedowagi. Wystarczy 1kg mniej i już ma Pani niedowagę. Obawiam się, że może Pani nie czuć się dobrze z taką masa ciała. Wszystko zależy od tego, czy kiedykolwiek Pani ważyła 56kg. Czasem dążenie do wymarzonej masy nie daje satysfakcji po jej osiągnięciu. Ważne jest utrzymanie stałej masy ciała i to tak naprawdę najtrudniejsze zadanie.
Nie znam powodów dla których chce Pani pozbyć się nadmiernych kilogramów. Czy w ostatnim czasie przytyła Pani z powodu przyjmowania leków, choroby, zmian hormonalnych, czy Pani zdrowie i samopoczucie pogorszyło się w ostatnim czasie itp.
Sugeruję wykonanie podstawowych wyników badań, badań hormonalnych, poziomu glukozy i zwrócenie się do dietetyka o zbilansowanie racjonalnego planu żywienia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty