Prawidłowa waga dla 12-latka o wzroście 156 cm

Witam. Mam 12 lat 156 cm wzrostu i ważę 53 kg nie lubię swojego wyglądu. Moi rówieśnicy ważą dużo mniej. Proszę o szybką odpowiedź co mi pomoże.
12 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję wprowadzić zdrowy tryb życia poprzez regularną aktywność fizyczna i prawidłowe nawyki żywieniowe.
W kwestii żywienia polecam wprowadzenie modyfikacji w zakresie diety, opartych na zasadach zdrowego odżywiania.
Należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)