Przytycie po ciąży

Mam 27 lat, 158 cm wzrostu i 61 kg wagi. 2 lata temu urodziłam dziecko. Przytyłam wtedy 23 kg z czego schudłam 18,ale w naturalny sposób bez żadnych diet. Niestety brakuje mi tamtej sylwetki sprzed ciąży. Wiem, że już nigdy nie będę taka jak przed ciążą, ale chciałabym aby mój brzuch nie zwisał, a nogi były szczuplejsze. Chciałabym ważyć 53-55 kg, ale bardzo ciężko mi to osiągnąć.Jestem leniem jeśli chodzi o ćwiczenia, bo nie ćwiczę regularnie. Lubię czekoladę,mięso i czasem pije napoje gazowane

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponowałabym jednak przekonać się do systematyczności w ćwiczeniach , ponieważ są one, obok przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, najlepszą formą kształtowania sylwetki.
Mogą to być codzienne długie spacery, wolny trucht, ćwiczenia realizowane w domu, ale również jakakolwiek inna forma sportu : jazda na rowerze, pływanie itp. realizowana z przyjaciółmi lub rodziną, dla zwiększenia przyjemności odczuwanej ze spędzanego w ten sposób czasu.
W kwestii żywienia polecam wprowadzenie modyfikacji w zakresie diety, opartych na zasadach zdrowego odżywiania.
Należy:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)