Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odchudzanie dziecka w wieku 11 lat

Jak może schudnąć dziecko, które ma 11 lat i waży 50 kilogramów? Co jej podawać na obiad, śniadanie, kolacje i drugie śniadanie w szkole?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Szanowna Pani,

najistotniejsza w pracy z dzieckiem z nadwagą jest trwała zmiana nawyków całej rodziny. Najgorszym błędem, jaki można popełnić czyniąc tym samym dziecko podatnym na problem z wagą w życiu dorosłym jest zastosowanie "diety" obejmującej tylko dziecko.

Zachęcam do przyjrzenia się codziennym zwyczajom żywieniowym domu, poprzez kilkudniowe spisywanie dzienniczka spożycia dziecka (co, o której i w jakich ilościach zjadało). Wzór dzienniczka znajdzie Pani m.in. na mojej stronie http://www.vitanutrica.pl/index.php?id_p=60
Szczególnie istotna jest regularność posiłków i spożycie żywności śmieciowej (słodkie i słone przekąski, fast-foody) a także napojów słodkich.

Jeśli nie będzie Pani w stanie sama wyciągnąć wniosków z takiego notowania, polecam wizytę u specjalisty.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

0

Nie powinna Pani sama odchudzać dziecka. W okresie wzrostu i rozwoju niezbędne jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych do organizmu dlatego zalecam konsultację ze specjalistą, który zaproponuje odpoiwednią dietę, którą będzie można stosować przez wiele miesięcy bez uszczerbku dla zdrowia. Odchudzanie powinno być powolne, w tempie ok. 0,5 kg na tydzień. Jedyne co mogę w tej chwili polecić to ograniczenie niezdrowych przekąsek i słodyczy.

0
Mgr Magdalena Speichert-Dydel
Mgr Magdalena Speichert-Dydel Dietetyk

Witam, nie należy samodzielnie odchudzać dziecka. Polecam udać się do dietetyka, który przeanalizuje dotychczasowy sposób odżywiania i wskaże, jak żywić dziecko. Warto do tego czasu wyeliminować z diety dziecka słodycze, produkty typu fast-food i wszystkie wysoko przetworzone. Dziecko powinno jadać w miarę regularnie, spożywać 5 posiłków, w tym obowiązkowo śniadanie przed wyjściem do szkoły.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy