Odchudzanie i niska samoocena u 14-latki

Witam , mam problem z 14 letnią koleżanką, która próbuje się za wszelką cenę odchudzic bo nie jest akceptowana przez innych rówiesnikow z powodu nadwagi. Glodzi sie. Nie je czasem nic przez tydzien i malo pije. Mowi ze nie moze sie odchudzac normalnie bo nie chce zeby jej rodzice sie o tym dowiedzieli. Zeby wazyc prawidlowo musi schudnac jakies 8 -10 kg. Probowalam jej wybic z glowy te pomysly bo sama tak robilam , teraz jestem pelnoletnia i zaluje. Co robic? Do dietetyka w zyciu nie pojdzie .

Witam. Przede wszystkim proszę wytłumaczyć koleżance, że nieracjonalne odżywianie się może doprowadzić do groźnych niedoborów pokarmowych, anemii czy wahań poziomu hormonów. Aby skutecznie i trwale zrzucić zbędne kilogramy przede wszystkim należy wyeliminować z jadłospisu wszelkiego rodzaju słodycze, pokarmy tłuste, gotowe i fast-foody oraz podejmować regularną aktywność fizyczną.

Myślę że tą sprawą powinni się zająć rodzice tej 14-to latki, to bardzo ważny problem odchudzanie w tym wieku, ponieważ łatwo wejść w anoreksje. Dziewczynka jest w okresie rozwojowym od prawidłowego rozwoju zależy jej dalsze życie, prawidłowe jedzenie i picie jest bardzo ważne ponieważ decyduje o prawidłowych funkcjach całego organizmu, Na Pani miejscu powiadomiłabym o odchudzaniu koleżanki jej rodziców i to jak najszybciej, oraz udałabym się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym leczeniem.
Proszę nie bawić się samemu w psychologa bo to zbyt poważna sprawa.

Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl

Problem nadwagi u tak młodej osoby z całą pewnością powinien być przedmiotem troski zarówno dziewczynki jak i jej rodziców. Trzeba na to jednak spojrzeć pod trochę szerszym kątem - po pierwsze co doprowadziło do takiego stanu, gdyż jeżeli nie jest to wina złego odżywiania i niskiej aktywności fizycznej dowolna dieta prawdopodobnie nie będzie skuteczna. Jeżeli nadwaga wynika z przyczyn medycznych tylko ich wyeliminowanie może dać pozytywny efekt. Po drugie stosowany pomysł jak głodzenie jest nie tylko bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ale też zupełnie nieskuteczny i młoda osoba zamiast obserwować utratę masy będzie raczej dodatkowo przybierać na wadze (z dietetycznego punktu widzenia lepiej nie robić nic niż to co aktualnie robi Pani koleżanka). Sugerowałabym aby Pani jako osoba starsza spróbowała porozmawiać delikatnie z rodzicami dziewczynki. Należy pamiętać, że dowolna ingerencja w żywienie i styl życia dziecka jest praktycznie niemożliwa bez zaangażowania, aprobaty i wsparcia rodziny. Życzę powodzenia.