Niska samoocena u 14-letniej dziewczyny

Witam moja 14 letniakolezanka ma pewien problem. Zaczne od tego ze czuje sie nieatrakcyjna. Glodzi sie, zazywa duze ilosc srodjow na odchudzanie, tnie sie bo to przynosi jej ulge a pozniej obzera slodyczami. Czesto ma zawroty i bole glowy. Jest niepelnosprawna nie ma palcow u reki. Jeden kolega z klasy do niej zarywa a ona uwaza ze sie z niej smieje i od razu placze, jej mama schudla 20 kg i ona tez chce.,ma nadwage. Jak pomoc?

Dzień dobry,

Namówić koleżankę na wizytę u specjalisty (psychiatra, psychoterapeuta), do czego będzie konieczna zgoda jej rodziców na taką wizytę /leczenie/.
Pomoc może znaleźć bądź w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (w ramach NFZ), bądź w różnych ośrodkach/gabinetach prywatnych - najlepiej takich, w których prowadzona jest również terapia rodzin.

Dzień dobry!

Pani czujność świadczy o dużej wrażliwości, niekiedy jednak poważne trudności psychologiczne przekraczają możliwości udzielenia koleżeńskiej pomocy.
Prawdopodobnie koleżanka cierpi na zaburzenia odżywiania, stany depresyjne i samookalecza się, a niepełnosprawność może być dodatkowym czynnikiem stresującym, źródłem objawów zespołu stresu pourazowego itp., co bezwzględnie wskazuje na konieczność podjęcia leczenia psychologicznego oraz psychiatrycznego. Ze względu na młody wiek koleżanki, w proces leczenia, kontakt ze specjalistami i wspieranie córki powinna być zaangażowana matka dziewczyny.

Pozdrawiam!