Pocięte ręce15-letniej dziewczyny

Witam. Jestem matką 15-letniej córki, z którą mam niestety straszne problemy spowodowane samookaleczaniem się. Od dłuższego czasu widzę u córki pocięte ręce, wczoraj zobaczyłam również pocięty brzuch. Co mam zrobić? Nie wiem, panikuję, że na pociętych rękach się nie skończy i córka zrobi sobie coś jeszcze gorszego. Co mam zrobić i gdzie z tym iść? Do kogo się udać? Jak rozmawiać z córką w tej sprawie? Jak chcę i próbuję z nią porozmawiać to wychodzi z pokoju i na tym się to kończy. Nie wiem już, naprawdę nie wiem jak sobie z tym poradzić. Nie mam wątpliwości, że córka się samookalecza, widzę u niej pocięte ręce i czuję się bezradna. Przecież nie mogę powiedzieć jej po prostu: nie rób tego, bo wiem, że mnie nie posłucha... Z drugiej strony nie będę przecież siedzieć z założonymi rękami i patrzeć na pocięte ręce i brzuch mojej córki i na to jak niszczy ona swoje życie i zdrowie. Co robić? Jak sobie z tym poradzić? Do kogo się udać? Będę wdzięczna za każdą poradę i pomoc w sprawie mojej córki. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Proszę zgłosić się z córką do Poradni Rodzinnej lub Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Pozdrawiam!

Szanowna Pani,

na NFZ: lekarz psychiatra w poradni zdrowia psychicznego, od którego dostanie Pani wytyczne czy zaleca jakieś leki oraz skierowanie na terapię.

Może też pani skontaktować się z poradnią pedagogiczno-psychologiczną oraz zwrócić się do psychologa szkolnego z prośbą o pomoc.

Prywatnie może Pani skorzystać z pomocy terapeuty i psychiatry.

Nie warto odwlekać sprawy. Samookaleczanie jest jedną z form rozładowywania napięcia poprzez przeniesienie "bólu psychicznego" na ból fizyczny, łatwiejszy w opanowaniu i niejako dający poczucie ulgi.
Z innej strony obecnie młodzież często tnie się, by zaimponować rówieśnikom.

Jakby nie było - warto spędzić z córką więcej czasu i uważnie przyjrzeć się jej problemom, nie udawać, że nie dostrzegła Pani cięć oraz szybko zainterweniować także ze względów medycznych (zakażenia, blizny).

W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Anna Szostak, www.ctzo.org