Zapytaj lekarza

1 , 0 3 2 , 0 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stany depresyjne i bardzo niska samoocena u koleżanki

Mam koleżanke i wiem ,że prowadzi bardzo depresyjnego bloga i mówiła coś o samobójstwie ,ale myślałam ,że to tylko takie próby zwrócenia uwagi na siebie .Niedawno ,zauważyłam ślady po cięciu się na jej udach , porozmawiałyśmy wtedy szczerze i opowiedziala mi jak to uważa siebie za potwora i nie cierpi być sama. nie czuję się na siłach żeby przy niej być ,ona ma swoje koleżanki ,ale wiem ,że nikt o tym nie wie. Nawet jej rodzice ,a ona sama nie skończyła jeszcze 18 lat. Nie wiem co robić.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Czy depresja jest chorobą śmiertelną?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, czy jednak może doprowadzić do śmierci? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Szanowna Pani

Nie można nigdy bagatelizować informacji, które mogłyby wskazywać na to, iż ktoś chce zrobić sobie lub innym krzywdę. Dobrze, że Pani zareagowała.
Z Pani maila jednak wynika, iż problem jest znacznie poważniejszy i doraźna pomoc będzie niewystarczająca. Z uwagi na młody wiek i zagrożenie życie, o którym Pani wspomniała, powinna Pani poinformować rodziców. Nie wiem, jakie relacje są między Panią a osobą, o której Pani pisze (pisze Pani o relacji koleżeńskiej), ale z Pani relacji wynika, iż ta dziewczyna nie ma wystarczającego wsparcia i zaufania do osób z jej otoczenia, aby szukać u nich wsparcia, tylko próbuje sama rozwiązać problem, co nie zawsze jest najskuteczniejszą drogą.
Prawdopodobne konieczne będzie podjęcie psychoterapii i proszę nie zwlekać z rozmową z jej rodzicami. Będzie to trudna rozmowa, ale może być pomocą dla Pani koleżanki.

Życzę pomyślnego roku 2014. Pozdrawiam serdecznie.

Ilona Ciżewska specjalizuje się w różnych dziedzinach psychologii i psychoterapii, do których należą psychologia kliniczna, psychoterapia systemowa par i rodzin oraz psychoterapia poznawczo-behawioralna. W ramach jej usług mieści się leczenie indywidualne pacjentów oraz warsztaty. Jest właścicielką Centrum Psychologiczno-Psychoterapeutycznego Mind.
0

Witam. Proszę ją nakłonić na siegnięcie po pomoc albo do rodziców albo do specjalisty. wizyta u specjalisty nie musi być ujawniona rodzicom. Jesli otworzyła się przed Panią to może będzie chciała z Panią porozmawiać i to coś wskura.Jesli odmówi pomocy to może Pani porozmawiać z koleżanką i sama to przemyśleć czy sama powie jej rodzicom nawet kosztem tej znajomości waszej ale probujac koleżance pomóc. I też zadbać o siebie, że skoro nie cche Pani koleżanka pomocy to nie zadręczac sie tym i brać odpowiedzialność za nią.
Magdalena Brabec

0

Prawdopodobnie Pani koleżanka cierpi na zaburzenia osobowości. Poza niską samooceną ujawnia również tendencje do autodestrukcji. W trosce o jej zdrowie najlepiej byłoby namówić ją, aby skorzystała z pomocy psychologicznej. Może psycholog szkolny, pedagog, wychowawca - ktoś z otoczenia. Taka osoba może najszybciej pomóc lub skontaktować się z rodzicami w sposób uzgodniony z zainteresowaną. Dla Pani jest zbyt odciążające wzięcie na siebie odpowiedzialności za jej zachowanie, dlatego nie czuje się Pani na siłach. Jednak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy