Problemy z samooakceptacją i niska samoocena u dziewczyny

Witam, moja dziewczyna cierpi na brak samoakceptacji. Mimo iż odnosi sukcesy zarówno zawodowe, naukowe jak i osobiste ciągle myśli że jest najgorsza i na pewno ludziom nie odpowiada jej praca, wszystko udaje się przypadkiem etc. Frustruje mnie to że nie potrafię jej pomóc skutecznie, mimo częstych zapewnień jak bardzo jest wartościową osobą i jak ważną dla mnie oraz wymieniania jej licznych sukcesów o których moim zdaniem zapomina. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie bukin

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
Z Pana opisu wynika, że bardzo Panu zależy na partnerce, jest dla Pana ważna, dostrzega Pan jej sukcesy, osiągnięcia, ale przede wszystkim kocha ją Pan za to jakim jest człowiekiem. Obawiam się jednak, że jeśli ona sama nie zacznie siebie lubić, akceptować, doceniać i cieszyć z własnych osiągnięć - Pan niewiele może zrobić w tej kwestii. Bo ile można zapewniać, podkreślać sukcesy. W jej oczach nie wyglądają one tak spektakularnie. Przede wszystkim ona sama musi chcieć sobie pomóc, otworzyć się na siebie, pokochać siebie. W innym wypadku Pana frustracja będzie narastać, Pana dziewczyna coraz bardziej będzie z siebie niezadowolona i coraz więcej obowiązków będzie brała na siebie chcąc udowodnić (przede wszystkim sobie), że coś jest warta. To droga donikąd. Może warto wspólnie udać się na konsultacje do terapeuty par. Przedstawić problem i wspólnie zastanowić się nad jego rozwiązaniem. Bo niska samoocena Pana partnerki na pewno nie wpływa korzystnie na wasz związek. Życzę powodzenia. Pozdrawiam

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Zapewnenie nie pomagają dziewczynie, bo wiara w siebie, samoocena musi wynikać z jej wnętrza a nie postrzeganiu swoich dokonań. Może jej pan zaproponować pomoc specjalisty: psychologa, psychoterapeuty pomoże przyjrzeć się temu co się dzieje być może pomoże znaleźć sposób na odkrycie swojej wartości.