Niska samoocena u 27-latki

Witam, mam problem z niską samooceną. Nie potrafię powiedzieć, że czegoś nie chcę. Nie potrafię odmówić. Wszystko bardzo biorę do siebie, analizuję i doszukuję się drugiego dna. Mam wrażenie, że wszystko robię i mówię źle. Dążę do ideału choć wiem, że taki nie istnieje. Te myśli dotyczą pracy. Chociaż robię wszystko najlepiej jak potrafię, zadręczam się myślami, że wszystko jest źle, a jak już ktoś mi zwróci uwagę albo skrytykuje to w kółko o tym myślę i analizuję. Nie mam już siły. Co robić?

Jak rozumiem Pani problem polega na zbyt wysoko stawianych sobie poprzeczkach, zbyt dużych wymaganiach i negatywnym myśleniu na temat siebie i swoich poczynań. Przede wszystkim w tej sytuacji należy zmienić sposób Pani myślenia oraz pozbyć się pewnych błędów poznawczych (np wyolbrzymianie braków czy niedociągnięć, niedocenianie swoich osiągnięć, czarnowidzenie). Sposób, w jaki teraz Pani myśli jest automatyczny i wynika z wielu dotychczasowych doświadczeń. Stąd należy spędzić trochę czasu nad jego systematycznym zmienianiem, ucząc się nowych sposobów - w tym celu polecam udać się na spotkanie(a) z psychologiem nurtu poznawczo-behawioralnego. Właśnie w tym nurcie pracuje się nad sposobami interpretacji świata, swoich dokonań itp. Powodzenia.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wg miejscowości.