Podobne objawy mogą (ale nie muszą) stanowić nie tylko zaniżoną samoocenę, ale także poważniejsze trudności (np zaburzenia osobowościowe, depresyjne itp). Dlatego zachęcałabym do podjęcia diagnostyki psychologicznej. W razie potrzeby także specjalista doradzi najlepsze metody poradzenia sobie z tymi zaburzeniami (psychoterapia indywidualna lub grupowa, konsultacja z lekarzem psychiatrą itp). Zmiana jest możliwa, wymaga jednak działania i zaangażowanej pracy nad sobą. Warto podjąć leczenie.
Witam,
poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Panu zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, problem, jak Pan napisał, jest złożony. Problemy zdrowotne związane mogą być ze stresem, senność, zmęczenie, niechęć do wstawania, niska samoocena, poczucie nieatrakcyjności. Proszę zwrócić się o pomoc w poradni zdrowia psychicznego, skorzystać z rozmowy z psychologiem, zastanowić się jakie wprowadzić zmiany, jak zmienić schematy myślowe, aby Pana samopoczucie się poprawiło, zdobył Pan większą pewność siebie, wzmocnił samoocenę. Wszystkie te cele są do osiągnięcia. Odczuwa Pan potrzebę zmiany proszę skorzystać z psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Zachęcam Pana do skorzystania z diagnostyki psychologicznej, w celu zdiagnozowania istoty Pana problemu oraz dobrania odpowiedniej terapii.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl
Dzień dobry. Powinien Pan skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Zachęcam do podjęcia psychoterapii psychodynamicznej, ponieważ wydaje się, iż Pana problemy są bardzo głęboko zakorzenione. Zaniechanie rozpoczęcia terapii może skutkować się coraz bardziej pogarszającym się stanem zdrowia.
Pozdrawiam
http://psychoterapia-krakow.net/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zaakceptować samego siebie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nieśmiałość, niska samoocena i małe poczucie własnej wartości – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Niska samoocena - jak sobie pomóc? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Niska samoocena 26-letniego mężczyzny – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak poradzić sobie z uczuciem samotności? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc osobie z niską samooceną w wieku 23 lat? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć niską samoocenę u młodej osoby? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Skąd się bierze mój brak chęci do życia i niska samoocena? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z uczuciem niskiej atrakcyjności? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak poradzić sobie z niską samoocena i małą motywacja do życia? – odpowiada Mgr Bożena Waluś