Jak poradzić sobie z niska samoocena i uczuciem senności?

Problem jest złożony. Pomijając problemy zdrowotne np ze strony układu pokarmowego jak częste wizyty w toalecie mimo prawidłowego czasu snu jestem senny i zmęczony. Nie mam typowego lenia ale ciężko zmusić mi się by iść do pracy bo odpycha mnie choćby to że muszę wstać wcześniej. Zawsze miałem wrażenie że się do niczego nie nadaje i stres że coś zrobię źle. Boje się też często kontaktu z ludźmi obcymi. Mam niską samoocenę i czuje się nie atrakcyjny. Proszę o pomoc

Podobne objawy mogą (ale nie muszą) stanowić nie tylko zaniżoną samoocenę, ale także poważniejsze trudności (np zaburzenia osobowościowe, depresyjne itp). Dlatego zachęcałabym do podjęcia diagnostyki psychologicznej. W razie potrzeby także specjalista doradzi najlepsze metody poradzenia sobie z tymi zaburzeniami (psychoterapia indywidualna lub grupowa, konsultacja z lekarzem psychiatrą itp). Zmiana jest możliwa, wymaga jednak działania i zaangażowanej pracy nad sobą. Warto podjąć leczenie.

Witam,

poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Przydałaby się pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Panu zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie

Witam, problem, jak Pan napisał, jest złożony. Problemy zdrowotne związane mogą być ze stresem, senność, zmęczenie, niechęć do wstawania, niska samoocena, poczucie nieatrakcyjności. Proszę zwrócić się o pomoc w poradni zdrowia psychicznego, skorzystać z rozmowy z psychologiem, zastanowić się jakie wprowadzić zmiany, jak zmienić schematy myślowe, aby Pana samopoczucie się poprawiło, zdobył Pan większą pewność siebie, wzmocnił samoocenę. Wszystkie te cele są do osiągnięcia. Odczuwa Pan potrzebę zmiany proszę skorzystać z psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie