Odchudzanie przy problemach gastrycznych

Jestem załamana. Od dziecka miałam problemy z wagą. Pod  koniec podstawówki ważyłam 79 kg, ale potem, po problemach osobistych, schudłam do 67 kg. Waga wciąż się wahała. Teraz mam 25 lat, 176 cm wzrostu i ważę coś koło 90 kg. Tragedia! ;( Dłuższy czas nie pracowałam i siedziałam w domu, jednak od 3 miesięcy pracuję fizycznie, ciężko i mimo to waga spadła odrobinkę i dalej nic :( Pracuję na 3 zmiany, w domu jem bardzo mało, czasem jakiś obiad, albo tylko ze 2 kanapki. W pracy czasami zjadam gorący posiłek, ale są to różne pory, w środku nocy także. Jeśli chodzi o aktywność fizyczna to, oprócz pracy, czasem spaceruję, ponieważ interesuję się fotografią. Wiele razy się odchudzałam, najłatwiej było gdy paliłam papierosy, ale od paru lat nie palę. W rodzinie wszyscy praktycznie są normalnej bądź szczuplej budowy. Kiedyś byłam na badaniach w gabinecie medycyny holistycznej i wykazało alergię pokarmową (pszenica, cukier, laktoza), a jeszcze kilka lat wstecz leczyłam się na Zespół Jelita Drażliwego. Męczą mnie wzdęcia brzucha, czasem zaparcia albo biegunki. Zawsze miałam plaski brzuch, a teraz wyglądam jakbym piłkę połknęła, tragedia. A co do jadłospisu, to będzie ciężko. Jeśli pracuję na rano bądź popołudnie, to zjadam kanapkę na śniadanie z herbatą, w pracy obiadokolację i wieczorem już nic. Jeśli pracuję na noc to zazwyczaj nic nie jem - tylko w pracy, a w weekendy to różnie, co 2 tygodnie zjadam większy posiłek obiadowy. Bardzo proszę o jakieś wskazówki.
25 LAT ponad rok temu

Witam.

Pani tryb życia jest nieregularny, dlatego też organizm nie może sobie poradzić z prawidłowym trawieniem i przyswajaniem składników pokarmowych. Powinna Pani postarać się unormować godziny spożywanych posiłków i ich nie omijać.

Pani błędem jest spożywanie zbyt małej liczny posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Regularne spożywanie posiłków, a także odpowiednią podaż płynów (około 2 l wody dziennie) powinny rozwiązać Pani problem z zaparciami. Proszę również zwrócić uwagę na odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, którego źródłem są warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna.

Dodatkowe informacje znajdzie Pani w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia

Mimo to radzę skonsultować się z dietetykiem, ponieważ ze względu na Pani alergię oraz problemy z trawieniem łatwiej będzie Pani zredukować masę ciała z pomocą specjalisty.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty